Zabezpieczenie przed uwolnieniem
W przypadku ciekłych materiałów niebezpiecznych należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed uwolnieniem do środowiska. Optymalnie, jeżeli magazyn jest wyposażony w awaryjną kanalizację bezodpływową. Innymi metodami zabezpieczenia przed uwolnieniem do wód lub do ziemi jest stosowanie tac ociekowych lub tzw. wanien wychwytowych, na których ustawia się opakowania z produktami ciekłymi. Prawo nie reguluje jednoznacznie pojemności wanien wychwytowych, poza przypadkiem obszarów ochrony bezpośredniej wód, gdzie wymagane jest zapewnienie objętości wychwytu równej 100% objętości przechowywanych materiałów niebezpiecznych. W pozostałych przypadkach pojemność ta powinna wynosić co najmniej 10% objętości magazynowanej substancji i jednocześnie nie mniej niż objętość najwęższego opakowania jednostkowego ustawionego na wannie wychwytowej. Niezależnie od stosowanych rozwiązań w postaci wanien ociekowych magazyn powinien zostać wyposażony w odpowiednie do rodzaju substancji czy mieszniny materiały sorbcyjne służące do neutralizacji drobnych wycieków. W tym przypadku prawo również nie definiuje sztywnych zasad odnośnie wymaganych ilości tych środków.
Ryzyko awarii przemysłowej
Magazynowanie substancji i mieszanin niebezpiecznych zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia awarii przemysłowej. Każdy zakład, który magazynuje na swoim terenie środki niebezpieczne, musi oszacować to zagrożenie zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej [3]. Zaliczenie zakładu do jednej z grup ryzyka wiąże się z koniecznością podjęcia działań polegających na opracowaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem obejmującego zabezpieczenie ludzi oraz środowiska naturalnego i poinformowaniu służb ratowniczych na szczeblu lokalnym o grupie, do której został zaliczony zakład.
Proces czy operacja jednostkowa
Teoretycznie magazynowanie, w tym chemikaliów, to operacja jednostkowa stanowiąca najczęściej tylko jeden z wielu elementów procesu produkcyjnego. Analiza przedstawionych w artykule wymagań wskazuje jednak, że magazynowanie substancji i mieszanin niebezpiecznych to wieloetapowy proces, którego prawidłowa realizacja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa. Przygotowując się do magazynowania pamiętajmy, że wszelkie zdarzenia wypadkowe z udziałem chemikaliów mają najczęściej gwałtowny przebieg i skutkują poważnymi konsekwencjami dla zdrowia oraz środowiska naturalnego, dlatego należy zastosować wszelkie dostępne środki minimalizujące ryzyko zdarzeń awaryjnych czy wypadkowych.
Komentarze (0)