Środowiskowe i pozaśrodowiskowe aspekty magazynowania środków chemicznych w magazynach wewnątrzzakładowych
Wiele artykułów poświęciliśmy zagadnieniom ochrony środowiska związanym z procesami produkcyjnymi prowadzonymi w zakładach obróbki powierzchniowej. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek proces przygotowania powierzchni przed lakierowaniem, anodowanie czy procesy galwaniczne bez zastosowania różnego rodzaju chemikaliów, w tym również takich, które stanowią duże zagrożenie dla środowiska czy zdrowia i życia pracowników. Procesy produkcyjne są prowadzone najczęściej przy użyciu kąpieli roboczych, które stanowią rozcieńczenia środków chemicznych dostarczanych do zakładów w postaci czystych substancji, mieszanin czy koncentratów.
Dostarczane do zakładu preparaty wymagają odpowiedniego, gwarantującego minimalizację ryzyka sposobu postępowania, zatem kolejnym bardzo istotnym procesem (nie bezpośrednio produkcyjnym), który chciałbym przybliżyć w dzisiejszym artykule, jest magazynowanie oraz rozładunek i załadunek chemikaliów. Jest ono istotne z punktu widzenia zarówno jakości produkcji, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ludzi, dla których magazyn jest miejscem pracy. Magazynowanie chemikaliów stwarza zagrożenie wybuchowe, pożarowe, niesie ryzyko dla pracowników, otoczenia i środowiska naturalnego. Prawidłowa eksploatacja magazynów i realizacja procesu magazynowania jest zatem istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa dla całości otoczenia.
Wymagania prawne
Poza magazynowaniem materiałów wybuchowych i łatwopalnych, nie ma w Polsce zbyt wielu przepisów odnoszących się w konkretny sposób do kwestii magazynowania chemikaliów, więc nie ma jednego źródła, w którym możemy znaleźć konieczne do spełnienia warunki. Magazyny chemikaliów powinny spełniać ogólne wymagania określone w prawie budowlanym. Informacje odnośnie składowania środków chemicznych oraz wymagania odnośnie opakowań są zawarte w ustawie o chemikaliach[1] w dziale prace z materiałami niebezpiecznymi. Jeżeli chodzi natomiast o Prawo ochrony środowiska, to odnosi się ono do kwestii magazynowania materiałów niebezpiecznych w bardzo ogólny sposób określając, że magazynowanie powinno odbywać się w taki sposób, aby nie było możliwe przeniknięcie tych materiałów do gruntu lub wód. Dodatkowo, prowadzący zakład powinien zabezpieczyć magazyn tak, aby magazynowanie chemikaliów nie wiązało się z wystąpieniem emisji do środowiska, czyli uwolnienia w wyniku prowadzonej przez siebie działalności. Warto tutaj wspomnieć, że pod pojęciem emisji rozumie się jakikolwiek sposób wprowadzania substancji do środowiska, a nie, jak to jest często rozumiane, emisję do powietrza.
Komentarze (0)