• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    Dokumentacja w miejscu magazynowania

    W miejscu magazynowania chemikaliów powinny być dostępne przede wszystkim karty charakterystyki wszystkich przechowywanych materiałów, które są zakwalifikowane jako niebezpieczne. Karta jest źródłem szeregu informacji pozwalających na bezpieczne obchodzenie się z chemikaliami. W niej zawarte są informacje odnośnie warunków magazynowania, koniecznych środków ochrony osobistej dla pracowników oraz, co istotne, postępowania w przypadku niekontrolowanego uwolnienia do środowiska lub narażania na działanie środka niebezpiecznego. Poza kartami charakterystyki w miejscach magazynowania powinny również być dostępne instrukcje szczegółowo omawiające postępowanie z chemikaliami, jak np. prawidłowe pobieranie z opakowań zbiorczych, postępowanie na wypadek awarii i neutralizację wycieków.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zabezpieczenie przed przenikaniem do gruntu

    Magazyn środków chemicznych powinien zabezpieczać przechowywane w nim materiały przed wpływem środowiska zewnętrznego, ale również izolować środowisko naturalne przed jakimkolwiek negatywnym oddziaływaniem ze strony magazynowanych produktów. Magazynowanie jakichkolwiek środków chemicznych, a nawet ich rozładunek czy załadunek nie może odbywać się bezpośrednio na niezabezpieczonym gruncie. Obszar magazynowania powinien być terenem utwardzonym. Posadzki w magazynie powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie przechowywanych środków i całkowicie dla nich nieprzepuszczalne. Dodatkowo, pomieszczenie powinno być wyposażone w szczelny zbiornik bezodpływowy pozwalający na zgromadzenie cieczy pochodzącej z ewentualnego wycieku. W przypadku magazynowania niewielkich ilości substancji w opakowaniach jednostkowych wystarczającym rozwiązaniem będzie stosowanie odpowiedniego rodzaju tac ociekowych bezodpływowych dobranych do wielkości opakowań. Przepisy nie regulują szczegółowo wielkości wanien ociekowych. Standardowo uznaje się, że wystarczającą objętością dla wanny wychwytowej jest 10% objętości magazynowanej cieczy. W wyjątkowych przypadkach, np. jeżeli zakład znajduje się na terenie ochrony wód, konieczne może być zastosowanie wanny zdolnej do przechwycenia 100% objętości magazynowanej cieczy.

    Magazyn powinien być również wyposażony w materiały sorbentowe dobrane do rodzaju przechowywanych materiałów oraz opakowania na zużyte sorbenty. Zużyte sorbenty należy utylizować zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, o czym mówiliśmy już w poprzednich artykułach.
     
    Zakłady podwyższonego i wysokiego ryzyka

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...