• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5

    Przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska w artykule 248 wyróżniają zakłady o zwiększonym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej i o dużym ryzyku awarii przemysłowej. Ryzyko to jest związane z występowaniem na terenie zakładu lub możliwością powstania w trakcie prowadzenia procesu produkcyjnego środków niebezpiecznych. Przepisy te nakładają na prowadzącego zakład obowiązek samodzielnego rozpoznania kwestii przynależności zakładu do określonej kategorii. Kryteria klasyfikacji określa rozporządzenie ministra rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 roku[4]. W przypadku zakładów obróbki powierzchniowej istnieje małe prawdopodobieństwo, że zakład należy do grupy ryzyka, jednak warto ten temat rozpoznać. Należy pamiętać, że do wyliczeń przyjmujemy maksymalne ilości chemikaliów, jakie zamierzamy przechowywać w magazynie, a nie chwilowy ich stan. W przypadku gdyby przechowywane ilości chemikaliów powodowały przynależność zakładu do grupy podniesionego ryzyka, o fakcie takim należy poinformować lokalną jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wspólne magazynowanie chemikaliów

    Często występującym problemem z racji na ograniczoną przestrzeń magazynową w zakładach obróbki powierzchniowej jest nieprawidłowe magazynowanie w bezpośrednim sąsiedztwie preparatów posiadających różne klasyfikacje zagrożeń. Zgodnie z tą zasadą nie powinno się składować obok siebie materiałów, które mogą wchodzić we wzajemnie reakcje prowadzące do skażenia środowiska lub mogą sprowadzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Bezpośrednie sąsiedztwo nie oznacza oczywiście braku możliwości składowania w tym samym pomieszczeniu. Chodzi jedynie o zachowanie bezpiecznej odległości, która będzie wystarczająca, aby nie dopuścić do wzajemnego oddziaływania preparatów czy uszkodzenia opakowania i niekontrolowanej reakcji pomiędzy preparatami o skrajnie różnych właściwościach.

    Przepisy ADR

    Europejska umowa ADR jest dokumentem traktującym o warunkach, jakie trzeba spełnić transportując chemikalia zakwalifikowane jako towary niebezpiecznie, tj. takie, które mogą stwarzać zagrożenie w trakcie transportu. W zakres ten wchodzi również proces rozładunku i załadunku towarów na samochód, także część firm z branży obróbczej podlega przepisom ADR. Należy pamiętać, że nie wszystkie materiały zakwalifikowane do materiałów niebezpiecznych ustawą o chemikaliach są również towarami niebezpiecznymi w rozumieniu umowy ADR. W przypadku, gdy zakład operuje substancjami niebezpiecznymi, najlepiej zwrócić się z prośbą o konsultację do uprawnionego doradcy. Doradca określi warunki operowania towarami niebezpiecznymi i przygotuje stosowne instrukcje postępowania podczas operacji rozładunku, załadunku i magazynowania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...