• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Efektywna biodegradacja gazów odlotowych w Kompaktowym Bioreaktorze Trójfazowym (KBT) dla przemysłu lakierniczego

    Lotne związki organiczne (LZO) i odory są jednymi z głównych zanieczyszczeń atmosfery ze względu na ich wpływ na zubożenie warstwy ozonowej, a tym samym ocieplenie klimatu, a także toksyczne i rakotwórcze oddziaływanie na organizmy żywe [1, 2]. Przemysłowe emisje LZO i odorów pochodzące głównie z zakładów chemicznych, petrochemicznych, kopalń, oczyszczalni ścieków itp. podlegają coraz bardziej rygorystycznym przepisom w zakresie ochrony środowiska [1, 2, 3]. Spośród wielu technologii usuwania LZO, stosowanych do oczyszczania zanieczyszczonych strumieni powietrza, szczególnie interesujące są metody biologiczne, z uwagi na naturalną zdolność drobnoustrojów do rozkładu zanieczyszczeń, a także ich atrakcyjność ekonomiczną. 

    Wykazano, że procesy biodegradacji cechują się niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi w porównaniu z innymi metodami ograniczania emisji LZO i odorów [1]. Dodatkowymi zaletami stosowania metod biodegradacji do rozkładu LZO są: praca bioreaktorów w warunkach niskiego ciśnienia i temperatury, brak ryzyka wybuchu oraz bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. 
    W prezentowanej publikacji przedstawiono przykład zastosowania innowacyjnego Kompaktowego Reaktora Trójfazowego (KBT) ze stałym złożem (Compact Trickle Bed Bio-Reaktor) stanowiącego autorskie rozwiązanie know-how firmy Ekoinwentyka Sp. z o.o., do degradacji gazów odlotowych z przemysłu lakierniczego. Badania wykonano w ramach projektu UE (POIR.01.01.01-00-0664/17).
    Eksperymenty prowadzono przy użyciu reaktora KBT w skali półtechnicznej (rys. 1), wykonanego ze stali nierdzewnej o średnicy 0,315 m oraz wysokości złoża 0,65 m, w którym fazy gazowa i cieczowa przepływały współprądowo w dół przez złoże wykonane z pierścieni polietylenowych Ralu (średnica 15 mm) firmy Raschig GmbH z Ludwigshafen (Niemcy). Są to zmodyfikowane pierścienie Palla, charakteryzujące się dużą objętością swobodną (94%) przy powierzchni właściwej 320 m2/m3. W procesach biologicznego oczyszczania powietrza, prowadzonych w reaktorach KBT ze stałym złożem, oczyszczane są stosunkowo duże strumienie powietrza, natomiast ilość fazy ciekłej musi jedynie zapewnić dopływ do powierzchni biofilmu niezbędnych składników odżywczych, łącznie z rozpuszczonymi w niej zanieczyszczeniami, które są jedynym źródłem węgla i energii dla bakterii immobilizowanych na wypełnieniu. Stąd preferowana jest praca przy współprądowym przepływie obu faz, ale równocześnie należy na tyle ograniczyć ich prędkości przepływu, aby zapobiec zrywaniu biofilmu w trakcie pracy bioreaktora. Niezmiernie ważny jest również właściwy dobór wypełnienia. W procesach biologicznych biofilm osadzony na wypełnieniu zwiększa z czasem swą grubość; wypełnienie powinno więc cechować się dużą objętością swobodną przy odpowiednio dużej powierzchni właściwej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Badania procesu biodegradacji mieszaniny LZO prowadzono w sposób ciągły przez kilka miesięcy, dla kilku wartości natężeń przepływu fazy gazowej i ciekłej oraz przy różnych wartościach obciążenia złoża zanieczyszczeniem. Proces prowadzono w warunkach sterylnych. Przed rozpoczęciem kolejnej serii pomiarowej cała instalacja była trzykrotnie sterylizowana roztworem alkoholu oraz naświetlana lampą UV (kilka godzin). Proces rozpoczynano od immobilizacji mikroorganizmów na wypełnieniu. W tym celu około 10 litrów zawiesiny mikroorganizmów zaadaptowanych do utylizacji usuwanego zanieczyszczenia przepuszczano przez złoże do czasu wystąpienia zmian absorbancji roztworu (ok. 3 dni), gdy na złożu powstała warstwa biofilmu. Wówczas usuwano roztwór zawiesiny z instalacji, złoże przepłukiwano sterylnym roztworem soli mineralnych i rozpoczynano serię pomiarową przy ustalonych wartościach natężeń przepływu gazu i cieczy oraz stężenia zanieczyszczenia w gazie doprowadzanym do bioreaktora.
    Bioreaktor zaszczepiono kulturami bakterii, które zaadaptowano do zanieczyszczeń powszechnie występujących w przemyśle lakierniczym. Dokładne informacje odnośnie pozyskiwania szczepów bakterii zdolnych do rozkładu LZO występujących w lakiernictwie opisano w numerze 3/113 (2018) „Lakiernictwa Przemysłowego” [4]. Szybkość przepływu gazu przez wypełnienie bioreaktora wynosiło od 1,0 do 6,0 m3/h, natomiast stężenie LZO na wlocie do reaktora KBT od 5 do 125 mg/m3. Proces biodegradacji LZO prowadzono w temperaturze 302±3 K i pH w zakresie 6,5-7,3. Badano także możliwe skutki przeciążenia reaktora KBT ładunkiem zanieczyszczeń.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1. Bioreaktor KBT stosowany do badań.
    Rys. 2. Przykładowe wyniki badań efektywności pracy bioreaktora KBT.
    Rys. 3. Bioreaktor trójfazowy KBT w skali technicznej podczas budowy i uruchomienia.
    Rys. 4. Bioreaktor trójfazowy KBT w skali technicznej podczas testów.
    Rys. 5. Zespół naukowy projektu POIR 1.1.1. – 664/17.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik