• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  26.12.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 3

    Transport odpadów, krajowa baza i ścieki przemysłowe

    Według art. 24 ustawy o odpadach, ich transport odbywa się zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi. W związku z tym przy transporcie odpadów muszą być uwzględnione właściwości chemiczne i fizyczne odpadów oraz zagrożenia, które mogą one powodować.

    Poza tym, transport odpadów powinien odbywać się zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy o odpadach. Do niedawna rozporządzenia w sprawie wymagań nie było. Teraz już jest, ale wejdzie w życie dopiero 24 stycznia 2018 r.
    Otóż, 21 października 2016 r. opublikowane zostało rozporządzenie ministra środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów [Dz.U. z 2016 r., poz. 1742]. Określa ono szczegółowe wymagania dla środków transportu i sposobu transportowania oraz oznakowanie środków transportu. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do odpadów stanowiących towary niebezpieczne w rozumieniu ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych [jednolity tekst Dz.U. z 2016 r. poz. 1834].

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zgodnie z definicją podaną ww. ustawie, towar niebezpieczny to materiał lub przedmiot, który zgodnie z ADR, RID lub ADN nie jest dopuszczony odpowiednio do przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową albo jest dopuszczony do takiego przewozu na warunkach określonych w tych przepisach. Przypomnę również co oznaczają ww. skróty według definicji podanych w ustawie.
    ADR – umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. (Dz.U. z 2011 r., poz. 641), wraz ze zmianami obowiązującymi od dnia ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej.
    RID – regulamin dla międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych (RID), stanowiący załącznik C do konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF), sporządzonej w Bernie 9 maja 1980 r. (Dz.U. z 2007 r., poz. 674 i 675, z 2009 r. poz. 1318, z 2011 r. poz. 804 i 805 oraz z 2015 r. poz. 1726), wraz ze zmianami obowiązującymi od dnia ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej.
    ADN – umowa europejska dotyczącą międzynarodowego przewozu śródlądowymi drogami wodnymi towarów niebezpiecznych (ADN), zawarta w Genewie 26 maja 2000 r. (Dz.U. z 2010 r., poz. 1537), wraz ze zmianami obowiązującymi od dnia ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej.
    Zgodnie z ww. rozporządzeniem, podstawowe zasady bezpiecznego transportu odpadów to:

    • odpady niebezpieczne mogą być transportowane jednocześnie z odpadami innymi niż niebezpieczne w sposób uniemożliwiający ich kontakt,
    • transport odpadów odbywa się w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się odpadów poza środki transportu, w szczególności ich wysypywanie, pylenie i wyciek oraz ograniczający do minimum uciążliwość zapachową,
    • transport odpadów odbywa się w sposób ograniczający do minimum oddziaływanie czynników atmosferycznych na odpady, jeżeli mogą one spowodować negatywne oddziaływanie transportowanych odpadów na środowisko lub życie i zdrowie ludzi,
    • transportowane odpady, w szczególności w pojemnikach lub w workach, układa się lub umocowuje w środkach transportu w taki sposób, aby zapobiec ich przemieszczaniu i przewracaniu (wymóg ten nie dotyczy odpadów transportowanych luzem lub w cysternach),
    • w przypadku zmiany rodzaju transportowanych odpadów, przed transportem należy upewnić się, że środki transportu nie zawierają pozostałości po uprzednim transporcie odpadów, które mogą wpłynąć na właściwości przewożonych odpadów w sposób powodujący zagrożenie dla środowiska lub życia i zdrowia ludzi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...