Gospodarka odpadami poprodukcyjnymi w nowym informatycznym systemie BDO
Eksploatacja instalacji chemicznej obróbki powierzchniowej wiąże się nieodłącznie z koniecznością wypełniania różnego rodzaju obowiązków środowiskowych. Jednym z kluczowych aspektów oddziaływania na środowisko naturalne jest wytwarzanie odpadów, które niezależnie od klasyfikacji jako niebezpieczne czy inne niż niebezpieczne, wymagają dalszego zagospodarowania. Zmiany w przepisach prawnych, jakie przyniósł 2020 rok, stanowią duże wyzwanie dla prowadzących procesy obróbcze, a skutkiem tych zmian przy braku wcześniejszego przygotowania zakładu może być całkowity brak możliwości przekazania wytworzonych odpadów oraz wysokie kary finansowe.
Najważniejszą ze zmian, jaka weszła w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, jest zmiana sposobu ewidencjonowania odpadów i przeniesienie całości dokumentacji ewidencyjnej do systemu BDO dostępnego tylko i wyłącznie on-line pod adresem: www.bdo.mos.gov.pl.
Miejsce dotychczasowych papierowych dokumentów stosowanych do przekazania odpadów (KPO – karta przekazania odpadu) oraz ewidencjonowania odpadów (KEO – karta ewidencji odpadów) zajęły dokumenty wystawiane w systemie elektronicznym. W praktyce oznacza to, że podmiot, który na dzień 1 stycznia 2020 roku nie posiada dostępu do bazy BDO, nie będzie w stanie przekazać wytworzonego odpadu odbiorcy. Możliwość skorzystania z bazy wymaga natomiast wcześniejszej rejestracji w systemie, założenia konta i nadania indywidualnego numeru rejestrowego przez właściwy ze względu na siedzibę firmy urząd marszałkowski.
Rejestracja w systemie BDO
Temat obsługi i poruszania się po bazie danych o odpadach jest dość szeroki i wymagałby omówienia w odrębnym artykule, więc dziś skupimy się na kwestiach elementarnych jak uzyskanie dostępu do bazy. Te zakłady, które na dzień powstania rejestru BDO posiadały obowiązujące dla instalacji obróbki powierzchniowej pozwolenia: na wytwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane zawierające moduł odpadowy, zostały, zgodnie z zapisami art. 50.1 ustawy o odpadach [1], zarejestrowane automatycznie przez odpowiedni co do miejsca rejestracji firmy urząd marszałkowski i poinformowane o tym listownie. W tym przypadku wystarczyło jedynie pamiętać o pierwszym logowaniu do systemu, które powinno mieć miejsce nie później niż w ciągu 30 dni od założenia konta. Podmioty, które wytwarzają odpady, ale nie posiadają żadnego pozwolenia odpadowego zobowiązane były dokonać rejestracji samodzielnie w terminie nie późniejszym niż 31 grudnia 2019. Rejestracja podmiotu do końca roku 2019 była możliwa poprzez przesłanie do właściwego urzędu wypełnionego i podpisanego formularza rejestrowego w wersji papierowej. Od 1 stycznia roku bieżącego jedynym możliwym sposobem rejestracji jest wypełnienie wniosku on-line przez www.bdo.mos.gov.pl, a samo logowanie wymaga użycia profilu zaufanego lub e-dowodu. Dość istotną kwestią jest czas, jaki urząd ma na rejestrację podmiotu w systemie. Zgodnie z przepisami jest to 30 dni, jednak z uwagi na znaczne obciążenie systemu liczbą zgłoszeń czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu. W efekcie tego złożenie wniosku rejestrowego nawet z końcem grudnia nie rozwiązuje dla zakładów problemu z gospodarowaniem wytworzonymi odpadami od stycznia 2020.
Komentarze (0)