Sekcja 3 – skład/informacja o składnikach
Sekcja 3 obejmuje informację o składzie danego środka chemicznego, jednak korzystanie z tej sekcji jako źródła informacji o recepturze preparatu jest błędem, ponieważ w karcie znajdują się tylko te składniki czy substancje, które zostały sklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie. Dodatkowo skład ilościowy jest podawany jako zakres %, a nie jako konkretna wartość. Jest to zrozumiałe z punktu widzenia interesu producentów środków chemicznych i zachowania tajemnicy handlowej oraz zabezpieczenia swojego know-how. Dlatego też zdecydowanie należy odradzać próby samodzielnego komponowania mieszanin (ich kopiowania) w oparciu o karty charakterystyki.
Składniki w sekcji 3 są zawsze opisane nazwą systematyczną oraz numerem CAS, który jest unikalny dla każdego związku chemicznego, numerem WE stanowiącym europejski numer identyfikacyjny substancji i czasem numerem rejestracyjnym wynikającym z obowiązków narzuconych przez rozporządzenie REACH, o ile takie wymagania dotyczą danego składnika. Obok nazwy i ww. numerów pojawia się również informacja o klasyfikacji zagrożeń stwarzanych przez dany składnik mieszaniny (uwaga: nie jest to powtórzenie informacji z sekcji 2 – tam zagrożenia dotyczyły nie składników, a całej mieszaniny).
Sekcje 4, 5, 6 są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa stosowania chemikaliów. Zawierają informacje przydatne zarówno dla służb ratunkowych, jak również dla samego użytkownika odnośnie postępowania w nagłych przypadkach, narażenia na działanie chemikaliów, wystąpienia awarii czy uwolnienia do środowiska.
Sekcja 4 – środki pierwszej pomocy
Sekcji 4 warto poświęcić wiele uwagi z racji na względy bezpieczeństwa stosowania chemikaliów. Tutaj znajdziemy informacje odnośnie postępowania w przypadku narażenia na działanie danego środka chemicznego. Główną uwagę należy skupić na pkt. 4.1, który wskazuje na sposób udzielenia pomocy przedmedycznej (przed przybyciem lekarza) w przypadku narażenia zdrowia i życia pracownika. Pamiętajmy, że sposób postępowania dla różnych środków jest różny, a umiejętne udzielenie pomocy natychmiast po wypadku jest kluczowe dla zdrowia i życia osoby poszkodowanej. W dalszej części sekcji 4 są umieszczone informacje o możliwych skutkach zdrowotnych narażenia pracownika na dany środek chemiczny oraz sposobie zalecanego postępowania w dalszym leczeniu poszkodowanego. Ten element karty może być kluczową informacją potrzebną lekarzowi wezwanemu do poszkodowanego w wyniku ekspozycji na chemikalia.
Komentarze (0)