Przy obróbce wstępnej lakieru dzięki efektywnemu oczyszczaniu ścieków
Doskonała jakość powłoki powierzchniowej jest podstawą wielu innowacyjnych produktów. Zależy ona w dużej mierze od procesu czyszczenia i jakości wody do płukania przed powlekaniem. Dlatego też czyszczenie i obróbka wstępna odgrywają coraz większą rolę w technice powierzchniowej. Nowoczesne, ekonomiczne metody oczyszczania ścieków, takie jak destylacja próżniowa, spełniają wysokie wymagania dotyczące zarówno jakości wody płuczącej, jak i ekonomiki. Doskonałym przykładem tego procesu jest firma Umdasch The Store Makers GmbH w Leibnitz, Styria (Austria).
Sytuacja wyjściowa
W prawie wszystkich dziedzinach obróbki metali elementy i maszyny obróbcze są smarowane i chłodzone emulsjami lub chłodziwami. Te pozostałości po obróbce nie sprzyjają trwałej powłoce i długiej żywotności tych części. Dlatego przed obróbką powierzchniową należy je dokładnie usunąć. Powstają przy tym zanieczyszczone wody popłuczne, które nie mogą być odprowadzane do kanalizacji publicznej. Utylizacja wiąże się z wysokimi kosztami, które w ciągu roku sumują się do znacznych kwot.
Tak było również w Umdasch The Store Makers GmbH w Leibnitz w południowej Styrii. Woda do mycia powstająca w procesach odtłuszczania, obróbki wstępnej i czyszczenia ma wysoką zawartość rozpuszczonych tłuszczów i olejów (ChZT >10.000 mg/l), jak również chlorków i kwasów organicznych. Z reguły trzeba ją utylizować za ok. 135 euro za m3. Przy ilości wody procesowej wynoszącej ok. 1500 m3 rocznie daje to ogromne koszty utylizacji w wysokości ponad 200 tys. euro.
Rozwiązanie
W wielu firmach oczyszczanie ścieków za pomocą destylacji próżniowej zostało już uznane za opłacalną i trwałą alternatywę dla usuwania odpadów. Również firma Umdasch bardzo wcześnie zdecydowała się na efektywne i zrównoważone oczyszczanie swoich ścieków przemysłowych. Wyparka próżniowa VACUDEST jest eksploatowana od 2002 roku − wówczas z wydajnością 400 m3/rok. Biorąc pod uwagę rozszerzenie działalności o malowanie proszkowe w 2018 roku, firma zainwestowała w nową wyparkę VACUDEST M 1.500 Clearcat − na 1500 m3 rocznie.
Wymagania wobec producenta VACUDEST, firmy H2O GmbH z siedzibą w Steinen, Baden, były następujące:
- zwiększenie wydajności z 400 m3 do 1500 m3, lokalizacja na tej samej przestrzeni;
- jakość wody płuczącej umożliwiająca jej bezpośrednie wykorzystanie, charakteryzująca się przewodnością <20 µS/cm.
Fot. 1. W zakładzie w Leibnitz, na południe od Grazu, firma Umdasch The Store Makers GmbH zdecydowała się już na drugi system destylacji próżniowej VACUDEST. Powody: lepsza jakość wody płuczącej, niższe koszty eksploatacji i wyższa niezawodność
Fot. 2. VACUDEST M 1500 Clearcat tak dobrze oczyszcza wodę do płukania z obróbki powierzchniowej, że destylat może być ponownie wykorzystany w procesie bez konieczności dalszego oczyszczania
Firma H2O GmbH była w stanie sprostać obu tym wyzwaniom. Warunki ograniczonej przestrzeni nie stanowiły problemu ze względu na oszczędność miejsca, dlatego też mocniejszy nowy VACUDEST M 1500 Clearcat mógł również zająć swoje miejsce w tej samej lokalizacji (patrz fot. 2).
Szczególnym kryterium była przewodność wody płuczącej. Często, ze względu na pewne efekty fizyczne, szczególnie oleje nie mogą być całkowicie oddzielone przy destylacji i przenikają do destylatu w śladowych ilościach. Efekt ten może często prowadzić do zmętnienia destylatu. W tym przypadku taki rezultat prowadziłby do dodatkowych kosztów związanych z obróbką końcową, oprócz kosztów eksploatacji.
Dzięki temu wynikowi H2O GmbH mogła ostatecznie przekonać decydentów w Umdasch The Store Makers GmbH, zwłaszcza tych z obszaru technicznego. Cały zespół jest zadowolony z przebiegu projektu i udanej realizacji z H2O. − Dzięki tym doskonałym wynikom w przewodności destylat może być ponownie wykorzystany 1:1 i nie musi być ponownie cofany − to nas przekonało – zapewniają przedstawiciele firmy.
Dzięki recyrkulacji produkcja jest teraz prawie bez ścieków, ponieważ uzdatniona woda może być bez problemu recyrkulowana.
Komentarze (0)