Zmiana rodzaju emitowanego zanieczyszczenia
Jeżeli następuje zmiana rodzaju emitowanego czynnika do środowiska (np. substancji), to prawie zawsze konieczne będzie dokonanie zmiany pozwolenia. Ocena oddziaływania na środowisko naturalne uwzględnia, poza emisją z naszej instalacji, także stan otoczenia wokół zakładu i zdolność środowiska naturalnego do samooczyszczania. Zgodnie z tym każde nowo pojawiąjące się zanieczyszczenie musi być rozpatrzone indywidualnie i ocenione pod kątem wpływu na środowisko.
Wyjątek może stanowić sytuacja, w której jedno lub więcej z emitowanych zanieczyszczeń zostaje wyeliminowane lub zastąpione substancją, która nie jest normowana w powietrzu, nie posiada wielkości odniesienia [2] i w związku z tym jej emisja nie pociąga za sobą konieczności uzyskania pozwolenia.
Zmiany nieznaczące dla wpływu na środowisko
Bardzo częstym problemem dla firm jest zmiana stosowanego do obróbki środka chemicznego z obawy przed koniecznością dostosowania pozwoleń środowiskowych. Problem wynika jednak z niezrozumienia przepisów środowiskowych lub błędnie sformułowanych wniosków o wydanie pozwoleń i w efekcie niefortunnych sformułowań w samych pozwoleniach. W pozwoleniach nie posługujemy się nigdy nazwą handlową stosowanych produktów, a jednie opisem mającym znaczenie dla oceny oddziaływania na środowisko naturalne, np. kąpiel myjąca na bazie alkaliów z dodatkiem środków detergentowych. Następnie w ocenie oddziaływania doprecyzowujemy substancje, które są emitowane z konkretnych procesów. Sama zmiana stosowanego środka, nazwy handlowej czy jego dostawcy nie jest zatem przesłanką do zmiany pozwolenia. Należy rozpatrywać każdorazowo konkretne substancje zawarte w składzie pod kątem wpływu na środowisko. O ile nie zachodzi zmiana wielkości wpływu na środowisko pod kątem rodzaju emitowanej substancji lub ilości emitowanych zanieczyszczeń, zmiana jest bezpodstawna.
Komentarze (0)