• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu.

    Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu.

    Strona 4 z 4

    Odpady uciążliwe zapachowo

    Chyba po raz pierwszy dokonano próby regulacji prawnej dotyczącej magazynowania odpadów mogących powodować uciążliwości zapachowe na terenach bezpośrednio sąsiadujących z miejscem ich magazynowania. Rozporządzenie odnosi się w tej kwestii do odpadów komunalnych i odpadów biodegradowalnych, co raczej nie ma miejsca w przypadku firm z branży lakierniczej czy przygotowania powierzchni, więc nie ma sensu zagłębiać się w ten temat.

    Dostosowanie do nowych przepisów

    Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku i z tym dniem każdy nowo tworzony magazyn odpadów będzie musiał spełniać jego wymagania. W przypadku firm, które posiadają na dzień 1 stycznia bieżącego roku ważną decyzję administracyjną dotyczącą gospodarowania odpadami, jak pozwolenie na wytwarzanie czy pozwolenie zintegrowane warunki magazynowania, pozostają takie jak określono w decyzji z zachowaniem daty jej obowiązywania. W przypadku firm nieposiadających decyzji administracyjnych regulujących gospodarkę odpadami czas na dostosowanie do nowych przepisów wynosi 48 miesięcy, ale tylko w zakresie organizacji miejsca magazynowania. Obowiązek etykietowania odpadów oraz oznakowania miejsc magazynowania odpadów niebezpiecznych powstał z dniem wejścia w życie rozporządzenia. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Warto zaznaczyć, że rozporządzenie jest krokiem w kierunku usankcjonowania jednego z krytycznych etapów gospodarowania odpadami, jakim jest ich magazynowanie i należy spodziewać się kolejnych zmian zmierzających do jak najlepszego zabezpieczenia środowiska naturalnego. Już obecne regulacje prawne powodują, że odpowiednio przygotowany magazyn odpadów, wraz z infrastrukturą, wymaga znacznych nakładów finansowych i czasu. Dla branż, takich jak lakierowanie czy obróbki chemiczne powierzchni, z uwagi na charakter powstających odpadów, ich magazynowanie jest elementem technologii, który należy potraktować równie poważnie co inne procesy, aby uniknąć problemów z późniejszym uzyskaniem decyzji administracyjnych czy potencjalnych kar za nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Te ostatnie w świetle obecnie obowiązującej ustawy [3] mogą być dla firmy bardzo dotkliwe.      

    Michał Deka
    ekoeasymd@gmail.com                   

    [1] Rozporządzenie ministra klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz. U. 2020, poz. 1742).
    [2] Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013, poz. 21).
    [3] Rozporządzenie ministra klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. 2020, poz. 10).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...