Odpady z linii chemicznego przygotowania powierzchni
Eksploatacja linii do chemicznego przygotowania powierzchni wiąże się nieodłącznie z wytwarzaniem odpadów. Ich prawidłowa klasyfikacja, zgodna z obowiązującym prawem, stanowi niejednokrotnie duże wyzwanie i wymaga wiedzy zarówno z zakresu prawa ochrony środowiska, jak i przepisów dotyczących chemikaliów. Nieprawidłowo sklasyfikowane odpady stanowią istotne naruszenie ustawy o odpadach i mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami dla zakładu.
Klasyfikacja odpadów odbywa się w oparciu o katalog odpadów [1] i załącznik 4 do ustawy o odpadach [2] zawierający listę składników, które mogą powodować, że odpady będą odpadami niebezpiecznymi. Należy tu jednoznacznie podkreślić, że lista nie zawiera informacji o ilościach progowych substancji, które są decydujące dla ostatecznej klasyfikacji odpadu. Temat odpadów i ich ogólnej klasyfikacji w rozumieniu przypisania właściwości niebezpiecznych omawialiśmy ogólnie w artykule dotyczącym kodyfikacji odpadów. Dzisiaj chciałbym przedstawić temat klasyfikacji bardziej szczegółowo, z uwzględnieniem kluczowych wymagań prawnych [3], [4].
Ryzyko prawne i ekonomiczne
Zamierzona lub niezamierzona nieprawidłowa klasyfikacja odpadów, o ile zostanie wykryta przez organ wydający pozwolenia lub w trakcie okresowej kontroli środowiskowej, może skutkować dużymi problemami. Największym problemem będzie oczywiście celowe zakwalifikowanie odpadów do innych niż niebezpieczne, mimo ewidentnych parametrów odpadu niebezpiecznego. Takie postępowanie jest jednym z najsurowiej karanych wykroczeń zgodnie z ustawą o odpadach z uwagi na zagrożenie, jakie niesie do środowiska. Zdecydowanie mniejszym problemem byłoby przeszacowanie ryzyka stwarzanego przez odpad i zakwalifikowanie go wbrew zasadom do odpadów niebezpiecznych, choć i to podejście zgodnie z przepisami prawa środowiskowego jest nieprawidłowe.
Komentarze (0)