• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 3(119)/2019

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  10.06.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 3

    Zarządzanie środowiskiem zgodnie z ISO 14001:2015 w firmach z branży obróbki powierzchniowej 

    Zasięg systemu zarządzania środowiskiem zgodnie z ISO 14001 rośnie systematycznie od wielu lat. Niegdyś powszechny głównie w dużych organizacjach, obecnie wkracza coraz częściej do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Prawidłowe zarządzanie wpływem na środowisko pozwala na ograniczenie kosztów produkcji, a certyfikat jest istotnym elementem marketingowym wspierającym lub warunkującym możliwość dostarczania wyrobów odbiorcom. Wydanie normy ISO 14001:2015 w stosunku do wydań poprzednich zdecydowanie ogranicza ilość formalności i niezbędnej dokumentacji systemowej koniecznej do wdrożenia systemu i uzyskania certyfikatu.

    Korzyści wynikające z wdrożenia ISO 14001

    Jest wiele korzyści płynących z wdrożenia systemu. Dla firm, które posiadają wiele aspektów środowiskowych do zarządzania, narzędzia systemowe ułatwią zdecydowanie skuteczny monitoring i nadzór nad nimi. Konieczność wyznaczania celów i zadań o charakterze prośrodowiskowym i ich realizacji doprowadza w konsekwencji do obniżenia kosztów środowiskowych produkcji oraz podnosi jej efektywność. Zgodnie z normą ISO 14001 konieczne jest również opracowanie tzw. matrycy ryzyk i szans środowiskowych, które uświadamiają, jakie zagrożenia dla zakładu mogą wynikać z wpływu jego działań na środowiska naturalne. To z kolei przekłada się na możliwość podjęcia wyprzedzająco działań zapobiegawczych minimalizujących ryzyka, zanim dojdzie do niekorzystnych zdarzeń. Najważniejszą korzyścią i powodem, dla którego coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu i certyfikację, jest poprawa wizerunku firmy na rynku i związany z tym efekt marketingowy. Posiadany przez firmę certyfikat ISO 14001 jest dowodem na to, że dostarczane wyroby są wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego, co w obecnych czasach ma ogromny wpływ na rynek. Istnieje wiele firm, np. z branży automotive, które od certyfikacji środowiskowej uzależniają możliwość dostarczania wyrobów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Uniwersalność stosowania standardu ISO 14001 a wymagania środowiskowe

    Jedną z podstawowych zalet normy jest jej międzynarodowy charakter i uniwersalność. Wymagania są możliwe do zastosowania w każdej firmie niezależnie od jej wielkości czy profilu działania. Każda działalność człowieka wiąże się z wpływem na środowisko naturalne, którego wielkość jest zależna od prowadzonych działań. Największy sens wdrożenie standardu będzie miało miejsce oczywiście tam, gdzie istnieje przynajmniej kilka aspektów środowiskowych, którymi można zarządzać przy użyciu narzędzia ISO 14001. Branża chemicznej obróbki powierzchniowej jest wręcz idealnym obszarem do wdrożenia systemu zarządzania z uwagi na szerokie stosowanie środków chemicznych, emisję do powietrza, wód oraz wytwarzanie odpadów. W firmach obróbczych wdrożenie normy ma więc jak najbardziej uzasadnienie, a zarządzanie środowiskiem będzie dużo prostsze przy użyciu dedykowanego narzędzia. 

    Czego właściwie wymaga norma?

    Bardzo wiele pytań ze strony firm dotyczy tego, jakie właściwie wymagania stawia norma. Wiele osób szuka w niej zapisanych konkretnych wymogów środowiskowych do spełnienia, jak np. zasad magazynowania substancji chemicznych, dopuszczalnych wielkości emisji czy sposobu przechowywania odpadów. Lektura samej normy nie daje jednak odpowiedzi na te pytania, co więcej, samo słowo „środowisko” pojawia się również dość rzadko. Uniwersalny charakter normy powoduje, że mówi ona tylko o sposobie zarządzania środowiskiem, a odpowiednie wymagania prawne muszą zostać sprecyzowane przez samą organizację zależnie od miejsca jej działania i profilu jej działalności. Wymagania te precyzuje się w oparciu o prawo krajowe, lokalne, to jest np. ustawy i rozporządzenia mające zastosowanie do działań organizacji oraz tzw. wymagania inne, w zakres których wchodzą umowy, zarządzenia czy wymagania klientów. Na potrzeby tego wymagania norma powołuje narzędzia, takie jak kontekst organizacji i ocena zgodności z wymaganiami prawnymi i innymi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...