Mniej formalności w ISO 14001:2015
Wejście w życie nowej normy znacznie ograniczyło ilość niezbędnych do utrzymania systemu dokumentów w formie zapisów. Jest to istotne ułatwienie dla przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich firm, którzy główne wady wdrożenia systemów widzieli w znacznej ilości dodatkowej dokumentacji, która w poprzedniej wersji była konieczna do utrzymania systemu i jego certyfikacji. Nie oznacza to oczywiście, że można całkowicie zrezygnować z zapisów, ale nie ma już konieczności opracowywania księgi jakości czy procedur zarządzania. Konieczne zapisy ograniczają się bardziej do planowanych działań oraz dokumentowania celów i wyników ich realizacji. Wiele dokumentów wymaganych przez system istnieje już zatem w firmach w różnej postaci, np. pliki KPI, cele i zadania czy matryca szkoleń lub baza wymagań prawnych i wymaga jedynie drobnego dostosowania do wymagań systemu ISO 14001:2015.
Niezgodność z wymaganiami prawnymi a certyfikacja
Jedna z największych obaw przedsiębiorców dotyczy kwestii przekroczeń np. dopuszczalnej emisji do środowiska i ewentualnych konsekwencji dla systemu zarządzania. Norma mówi wyraźnie o identyfikacji dotyczących organizacji wymagań prawnych i ocenie zgodności z nimi. Nie odnosi się natomiast do kwestii braku tej zgodności w jednoznaczny sposób. W efekcie przekroczenia dopuszczalnych poziomów wpływu na środowisko naturalne nie muszą przekreślać szans na wdrożenie i certyfikację systemu. Jest to istotna różnica w stosunku do np. systemu środowiskowego EMAS, gdzie wymagana jest pełna zgodność z wymaganiami prawnymi, a jakakolwiek niezgodność może skutkować utratą certyfikatu. System zarządzania ma za zadanie poprawę wyników środowiskowych firmy, więc od samego braku spełniania na etapie wdrażania systemu wszystkich wymagań prawnych ważniejsze jest, aby zaplanowane działania i cele systemowe prowadziły do zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko w czasie.
Wdrażać i certyfikować czy nie wdrażać?
Myślę, że lektura artykułu pozwoli łatwiej podjąć decyzję odnośnie sensu i możliwości wdrożenia systemu ISO 14001:2015 w firmie obróbczej, a przynajmniej pozwoli rozwiać najczęstsze wątpliwości odnośnie rzeczywistych wymagań środowiskowych koniecznych do spełnienia. Warto pamiętać również, że korzystnym rozwiązaniem może być też stosowanie narzędzi systemowych do zarządzania środowiskiem w firmie bez przystępowania do certyfikacji, która może być dokonana później w dowolnym momencie. W tym przypadku nie będzie konieczności wdrażania wszystkich wymagań normy w jednym czasie, co znacznie ułatwia kwestie wdrożenia systemu zarządzania w małych firmach niedysponujących odpowiednimi zasobami kadrowymi i finansowymi.
Michał Deka
ekoeasymd@gmail.com
Komentarze (0)