• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 4(132)/2021

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  31.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    W kolejnym kroku należy przyjrzeć się realizowanej technologii i określić, jakie są jej wpływy na środowisko naturalne. Instalacje lakiernicze mogą w różnym stopniu wpływać na środowisko naturalne, zależnie od specyfiki procesów technologicznych i wielkości instalacji. Procesy prowadzone w lakierniach możemy podzielić na proces malowania oraz proces przygotowania powierzchni przed właściwym malowaniem. Malowanie może być realizowane w różnych wariantach o zdecydowanie różnym odziaływaniu na otoczenie. Farby proszkowe i ich aplikacja nie generuje znacznego zanieczyszczenia dla środowiska: powstające odpady są inne niż niebezpieczne, a emisja do powietrza ogranicza się do zanieczyszczeń pochodzących z nośników energii do podgrzewania pieca polimeryzacyjnego. Podobna sytuacja będzie w lakierowaniu farbami wodnymi. W przypadku lakierów rozpuszczalnikowych sytuacja będzie bardziej skomplikowana, odpady z farb i lakierów są klasyfikowane jako niebezpieczne, a proces malowania wiąże się z emisją do powietrza substancji klasyfikowanych jako LZO, które stanowią zanieczyszczenia i są normowane w powietrzu. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jeżeli lakiernia, poza samym malowaniem, posiada jeszcze instalację lub jej część dedykowaną do chemicznego przygotowania powierzchni obejmującego procesy mycia/odtłuszczania powierzchni i nakładania powłok antykorozyjnych, to z dużym prawdopodobieństwem wpływ będzie obejmował zarówno wytwarzanie odpadów (w tym niebezpiecznych), emisje do powietrza, jak również emisję ścieków. 

    Jak i kiedy wnioskować o pozwolenia

    Pozwolenia sektorowe wydaje odpowiednia jednostka samorządu terytorialnego na wniosek prowadzącego instalację, tj. podmiotu, który na podstawie określonego tytułu prawnego, faktycznie sprawuje kontrolę nad instalacją. Tytułem prawnym może być prawo własności, dzierżawy, użytkowania, czy najmu. Czas oczekiwania na pozwolenie lub ściślej czas jaki organ odpowiedzialny ma na wydanie pozwolenia określa Kodeks Postępowania Administracyjnego [3] w art. 35, który nakazuje bezzwłoczne załatwianie spraw i doprecyzowuje czas ich rozpatrywania jako jeden miesiąc w sprawach wymagających wyjaśniania lub do dwóch miesięcy w przypadku szczególnie skomplikowanych postępowań. Należy jednak pamiętać, że najczęściej na etapie rozpatrywania wniosku istnieje konieczność składania dodatkowych wyjaśnień drogą korespondencyjną, co może wydłużać procedurę. Na dzień pisania niniejszego artykułu obowiązują nadal przepisy związane z pandemią Covid-19, które dodatkowo wydłużają czas procedowania wniosków.

    Ponieważ co do zasady nie powinno się eksploatować wymagającej pozwolenia instalacji bez jego posiadania, to dobrze jest rozpocząć procedurę jego uzyskania odpowiednio wcześnie, optymalnie na około trzy miesiące przed planowanym uruchomieniem produkcji lub niezwłocznie po uzyskaniu kompletu informacji niezbędnych do opracowania wniosku. Trzeba pamiętać, że opracowanie wniosku o wydanie pozwolenia i skompletowanie koniecznych dokumentów (np. operat pożarowy dla pozwolenia odpadowego, czy analiza tła zanieczyszczeń w przypadku pozwolenia na emisję) również zajmuje trochę czasu. Z eksploatacją instalacji bez wymaganego pozwolenia, poza ryzykiem kontroli i kar, wiąże się dodatkowe obciążenie kosztami z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska. W przypadku braku wymaganego pozwolenia emisyjnego wielkość wyliczonej rocznej opłaty podnoszona jest o 500 proc.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...