Co wolno zrzucać do kanalizacji?
Nie każde powstające w zakładzie ścieki mogą zostać bezpośrednio zrzucone do kanalizacji i przekazane do zewnętrznej oczyszczalni ścieków. W przypadku znacznych ilości niektórych zanieczyszczeń w ściekach konieczne może być ich wstępne oczyszczanie w wewnętrznej oczyszczalni do poziomu, który pozwoli na ich zgodny z prawem zrzut do kanalizacji. Informacje odnośnie maksymalnego ładunku zanieczyszczeń, jaki pozwala na ich wprowadzenie do kanalizacja, znajdziemy w treści rozporządzenia [4].
Ściek czy odpad ciekły?
Wiele zakładów, których działalność skutkuje powstawaniem nieznacznych ilości wód zużytych, decyduje się na ich przekazywanie podmiotom zewnętrznym do dalszego zagospodarowania. W takiej sytuacji nie mówimy o ściekach przemysłowych, a o odpadzie ciekłym podlegającym pod zapisy ustawy o odpadach i działanie takie nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Znajduje to potwierdzenie we wcześniej przytoczonej definicji ścieku przemysłowego, która wskazuje, że ściek powstaje dopiero w przypadku zamiaru wprowadzenia zużytej wody do systemu kanalizacyjnego zakładu, a nie jest zależny od rodzaju czy ilości zawartych w wodzie zanieczyszczeń. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zużyte roztwory z procesów technologicznych przekazywać pod kodami odpadów, np. z grupy 11 01 dla procesów obróbki powierzchniowej czy z grupy 08 01 dla odpadów z lakierowania. Takie rozwiązanie nie będzie pociągało za sobą konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, ale w przypadku większych ilości zużytych wód będzie rozwiązaniem zdecydowanie niekorzystnym ekonomicznie.
Procedura uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego konieczne będzie złożenie wniosku, którego istotnym elementem jest tzw. operat wodnoprawny, a jego kształt i zakres wymaganych informacji szczegółowo reguluje ustawa Prawo wodne [2]. Operat jest dokumentem dość skomplikowanym i jego opracowanie warto powierzyć osobom, które mają doświadczenie w przygotowywaniu tego typu dokumentów. Poza elementami znanymi już z procedury uzyskiwania pozwoleń sektorowych na korzystanie ze środowiska operat w części opisowej zawiera szczegółowe informacje odnośnie sposobu korzystania z wód, planowanej ilości wody, jaka ma być używana przez zakład oraz ilości i składu jakościowego wód ściekowych. Jeżeli zakład z uwagi na ładunek zanieczyszczeń w ściekach będzie zmuszony do eksploatacji wewnętrznej instalacji wstępnie oczyszczającej ścieki, to jej szczegółowy opis wraz z parametrami funkcjonowania będzie elementem operatu. W jego części graficznej konieczne będzie zawarcie schematów i map szczegółowo opisujących urządzenia wodne w zakładzie oraz sieć kanalizacyjną. W przypadku, w którym zakład wskazuje w operacie konieczność zrzutu ścieków do urządzeń kanalizacyjnych, wymaganym dokumentem koniecznym do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia będzie wstępna zgoda gestora sieci na wprowadzanie ścieków z uwzględnieniem ich ilości i składu jakościowego. Czas, jaki jest konieczny do uzyskania pozwolenia, jest zależny od poprawności i kompletności złożonych dokumentów. O ile nie będzie konieczne dodatkowe postępowanie wyjaśniające, pozwolenie może zostać wydane w ciągu 30 dni od daty wszczęcia postępowania. Koszt wydania pozwolenia wodnoprawnego nie jest duży i wynosi około 240 zł. Jest to kwota pobierana przez Wody Polskie i nie zawiera oczywiście kosztu wykonania niezbędnej dokumentacji w postaci operatu, który zdecydowanie przewyższa tę kwotę i musi być poniesiony przez inwestora.
Komentarze (1)