Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska* nie tylko nowa instalacja, ale również nowo zbudowany lub przebudowany obiekt budowlany czy zespół obiektów nie mogą być oddane do użytkowania, jeżeli nie spełniają wymagań ochrony środowiska.
A są to:
- wykonanie wymaganych przepisami lub określonych w decyzjach administracyjnych środków technicznych chroniących środowisko,
- zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, wynikających z ustaw lub decyzji,
- uzyskanie wymaganych decyzji określających zakres i warunki korzystania ze środowiska.
Poza tym nowa instalacja, nowo zbudowany lub przebudowany obiekt budowlany czy zespół obiektów nie mogą być eksploatowane, jeżeli w okresie 30 dni od zakończenia rozruchu nie są dotrzymywane standardy emisyjne albo określone w pozwoleniu warunki emisji, ustalone dla fazy po zakończeniu rozruchu.
Ponadto, w przypadku, gdy inwestor realizuje przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, to na 30 dni przed terminem oddania do użytkowania nowo zbudowanego lub przebudowanego obiektu budowlanego, zespołu obiektów lub instalacji, inwestor ma obowiązek poinformować wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o planowanym terminie oddania do użytkowania zrealizowanego przedsięwzięcia i terminie zakończenia rozruchu instalacji, jeżeli jest on przewidywany.
- stosowanie substancji o małym potencjale zagrożeń,
- efektywne wytwarzanie oraz wykorzystanie energii,
- zapewnienie racjonalnego zużycia wody i innych surowców oraz materiałów i paliw,
- stosowanie technologii bezodpadowych i małoodpadowych oraz możliwość odzysku powstających odpadów,
- rodzaj, zasięg oraz wielkość emisji,
- wykorzystywanie porównywalnych procesów i metod, które zostały skutecznie zastosowane w skali przemysłowej,
- postęp naukowo-techniczny.
Oprócz wspomnianych wcześniej obowiązujących standardów emisyjnych, eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, emisję hałasu oraz wytwarzanie pól elektromagnetycznych nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny.
W przypadku, gdy eksploatacja instalacji nowo zbudowanej lub zmienionej w istotny sposób wymaga pozwolenia, to na podstawie art. 147 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska, prowadzący instalację jest obowiązany do przeprowadzenia wstępnych pomiarów wielkości emisji z tej instalacji. Obowiązek ten należy zrealizować najpóźniej w ciągu 14 dni od zakończenia rozruchu instalacji lub uruchomienia urządzenia, z wyjątkiem sytuacji, gdy organ właściwy do wydania pozwolenia określił w pozwoleniu inny termin. Pomiary, w tym pobieranie próbek, powinno wykonać akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.
o systemie oceny zgodności (jednolity tekst Dz.U. z 2016 r., poz. 655).
Dodam, że niewykonanie obowiązków dotyczących poinformowania wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o planowanym terminie oddania do użytkowania zrealizowanego przedsięwzięcia i terminie zakończenia rozruchu instalacji oraz przeprowadzenia pomiarów wstępnych podlega karze grzywny na podstawie art. 331 i 340 ustawy Prawo ochrony środowiska.
Przypomnę, że pozwolenia zintegrowanego wymagają instalacje mogące powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości [rozporządzenie ministra środowiska z 27.08.2014 r.
Dz.U., poz. 1169].
Jeżeli instalacja nie wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego, należy uzyskać pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza po uprzednim sprawdzeniu czy dany rodzaj instalacji nie znajduje się na liście zawartej w rozporządzeniu ministra środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia [Dz.U. nr 130, poz. 881]. W takim przypadku może wymagać zgłoszenia na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia [Dz.U. nr 130, poz. 880].
Oczywiście mogą być również wymagane pozwolenia sektorowe na wytwarzanie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia wodnoprawne z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
Sądzę, że znaczna większość czytelników „Lakiernictwa Przemysłowego” doskonale wie, kiedy pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane, ale mimo wszystko przypomnę, że na podstawie art. 180a ustawy Prawo ochrony środowiska, wytwórca odpadów jest obowiązany do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, które powstają w związku z eksploatacją instalacji, jeżeli wytwarza powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne rocznie.
Dodatkowo podam kilka ważnych zmian jakie odnotowałam w ostatnim kwartale br. Otóż z dniem 1 października 2016 r. wchodzi w życie nowa ustawa o efektywności energetycznej [Dz.U., poz. 831]. W związku z tym traci moc ustawa z 15.04.2011 r. o efektywności energetycznej [Dz.U. z 2015 r., poz. 2167 ze zmianami]. Znajomość ww. ustawy ma wpływ zarówno na nowe, jak i zrealizowane przedsięwzięcia, szczególnie gdy dotyczy dużych przedsiębiorstw zobowiązanych na podstawie art. 36 ww. ustawy do przeprowadzenia lub zlecenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa co 4 lata. Przepisu tego nie stosuje się do przedsiębiorcy posiadającego:
- system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub
- system zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2, pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE lub jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa przeprowadza podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy posiadający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju audytu lub ekspert audytowanego przedsiębiorcy, jeżeli nie jest on bezpośrednio zaangażowany w audytowaną działalność tego przedsiębiorcy.
Opublikowana została również zmiana rozporządzenia ministra środowiska w sprawie poważnych awarii objętych obowiązkiem zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska [Dz.U. z 2016 r.,
poz. 799]. Zmieniony został między innymi załącznik do rozporządzenia zawierający wzór zgłoszenia poważnej awarii.
Aurora Niesiołowska
Podstawa prawna:
- ustawa Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. [jednolity tekst Dz.U. z 2016 r., poz. 672 ze zmianami],
- rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko [jednolity tekst Dz. U. z 2016 r., poz. 71],
- ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko [jednolity tekst Dz.U. z 2016 r., poz. 353]
Komentarze (0)