• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 6(128)/2020

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  17.12.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Tester adhezji metodą siatki nacięć. 

    Test twardości metodą Buchholza to również powszechny standard

    Można wyposażyć się w zestaw dedykowany, wykonujący tylko ten test, lub przyrząd uniwersalny, gdzie test Buchholza jest jednym z kilku. Dobry przykład takiego rozwiązania to byko-cut Universal – przyrząd spełniający cztery użyteczne funkcje. W wersji najprostszej to mikroskop o powiększeniu 50X z oświetleniem LED i podziałkami do wymiarowania. Na rewolwerze przyrządu możemy zainstalować dodatkowo: noże do testu siatką nacięć (cross-cut), noże do zniszczeniowego pomiaru grubości powłoki oraz akcesoria twardościomierza metodą Buchholza (zgodnie z DIN EN ISO 2815). Metoda alternatywna to test ołówkowy według Wolfa-Wilburna, możemy tu jednak napotkać trudności z utrzymaniem powtarzalności twardości grafitów przez producentów ołówków, nawet tych renomowanych. Wady tej nie ma Dur-O-Test: elementem roboczym jest tu trzpień stalowy, a jego napór na powłokę wyznacza skalowana sprężyna. Ta ostatnia cecha, w przeciwieństwie do testów wg Buchholza i testera ołówkowego, gdzie główną rolę gra grawitacja, umożliwia testowanie na płaszczyznach skośnych, pionowych lub sufitach. Laboratoria często sięgają po metodę wahadła według Koeniga-Persoza, uwzględniającą własności elastyczne powłoki.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Testy elastyczności i udaru

    Służą one do oceny odporności powłoki na pękanie lub odłączenie od podłoża w wyniku deformacji. Test gięcia polega na zginaniu polakierowanej cienkiej metalowej płytki na kształtce. Pozwala on ocenić rozciągliwość oraz przyleganie do podłoża warstwy malarskiej. Do wyboru mamy tester gięcia na trzpieniu cylindrycznym (według DIN EN ISO 1519) stosowany do szybkich i prostych testów elastyczności powłoki malarskiej lub lakierniczej przez gięcie jej na trzpieniu o znanej średnicy, a następnie analizie jej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem pęknięć, odprysków i innych uszkodzeń. Tester gięcia na trzpieniu stożkowym (według ASTM D 522, ASTM D 1737, DIN EN ISO 6860) działa na zasadzie zmiany w sposób ciągły średnicy trzpienia (od 3,2 do 38,1 mm), co powoduje powstanie gradientu napięcia w materiale powłoki i pozwala na dokładne określenie charakterystyki przyczepności.

    Kolejnym ważnym badaniem elastyczności jest test udarności (test opadającej masy). Rynek oferuje bogatą gamę testerów elastyczności metodą udarową do badań zgodnie z normami DIN EN ISO 6272-1, ASTM D 3281 i innymi. Testery te stosowane są do dynamicznego badania powłok lakierowych na podłożach metalowych.                

    Oprac. Tomasz Więckowski
    www.eurotom.pl      
               

    GALERIA ZDJĘĆ

    Tester twardości metodą Koeniga-Persoza.
    Grubościomierz byko-test Lite do pomiarów na podłożach Fe i nFe.
    Tester udarności.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...