Kontrola jakości lakierowanych powłok
Powłoki lakiernicze to ważna część gospodarki, która odpowiada za zabezpieczenie produktów, części i konstrukcji przed wpływem warunków otoczenia. Oprócz tej ważnej funkcji znaczenie ma również wygląd elementów pokrytych odpowiednią powłoką. Obecnie, kiedy estetyka wykonania jest traktowana przez wielu klientów na równi z funkcjonalnością, to nie bez znaczenia jest fakt możliwości zmierzenia, czy dana partia lakierów jest na przykład taka sama jak ta sprzed roku. Rozwijając znaczenie słów „taka sama” w przypadku wyglądu, mamy na myśli ten sam odcień koloru, połysku i tekstury powłoki po jej wyschnięciu.
Jak więc podejść do tematu oceny wyglądu? Na początku warto upewnić się, czy zależy nam tylko na sprawdzeniu koloru powłoki, czy może zależy nam na możliwości wpływania na kolor, bo jesteśmy firmą produkcyjną lub w niedalekiej przyszłości planujemy zainwestować w taką linię.
Jeżeli nasze kontrole skupiają się wokół płaskich elementów, to warto zapoznać się z nowoczesnym spektrofotometrem Konica Minolta CM-26dG. Jest to urządzenie w geometrii d/8, a zatem posługując się samym urządzeniem możemy mierzyć w trybach SCI, SCE lub obu jednocześnie. Obsługa przyrządu jest prosta i intuicyjna. Od momentu włączenia spektrofotometr prowadzi nas przez kalibrację i nie pozwoli pracować, jeśli nie została ona poprawnie wykonana. Żeby nie zaprzątać sobie głowy ilością komunikatów, to urządzenie jest tak skonstruowane, żeby pokazywać informacje tylko wtedy, gdy coś jest nie tak. Spektrofotometr jest lekki i dobrze leży w ręku. Japońscy inżynierowie zadbali o najlepszą wygodę pracy. Za jednym przyciśnięciem urządzenie mierzy kolor i połysk pod kątem 60 stopni. Wyniki są automatycznie zapamiętywane, a pomiar jest wykonywany wyjątkowo szybko. Urządzenie posiada dwa pola pomiarowe o średnicy 3 mm i 8 mm.
Przechodząc do odpowiedzi na drugie pytanie z początku artykułu, należy uznać, że znaczenie ma dla nas wygląd powłoki i również to, co się dzieje w czasie dostawy i produkcji. Dlatego w tym miejscu warto zainwestować w urządzenie stacjonarne. Spektrofotometr taki posiada możliwość pomiaru w odbiciu, czyli w funkcji takiej samej jak przenośne i również mierzy w przeźroczu. Jest to szczególnie istotne, kiedy mamy do czynienia z surowcami w postaci cieczy, które mają różny stopień przepuszczania światła. Również te, które na pierwszy rzut oka wydają się nam przeźroczyste.
Do takich zastosowań świetnym rozwiązaniem będzie model CM-36dG. Jest to najnowsze rozwiązanie firmy Konica Minolta, która wprowadza wyższy poziom dokładności i powtarzalności pomiarowej. Jego poprzednie wersje są świetnie znane w branży powłok malarskich. Najnowsze wydanie, oprócz ugruntowanej solidności, ma wiele nowoczesnych rozwiązań. Pierwsze z nich to łatwy i szeroki dostęp do komory pomiaru transmisji, by szybko i sprawnie można było mierzyć różne przeźroczyste składniki. Przesuwana zasłona od przeźrocza daje możliwość pomiaru dużych elementów bez potrzeby wycinania małej próbki do pomiaru.
Przechodząc do pomiaru w odbiciu, mamy tutaj możliwość pomiaru koloru i połysku jednocześnie. Konstrukcja pomiaru barwy jest wykonana w geometrii d/8, a połysku pod kątem 60 stopni. To pozwala na jednoczesny pomiar w trybie SCI, SCE lub SCI+SCE oczywiście z połyskiem. Jeżeli potrzebujemy zmierzyć drobny element z dużej części detalu, to w precyzyjnym pozycjonowaniu pomaga nam kamera, która przedstawia aktualny obraz w komputerze. Kolejną nowością jest zastosowanie dodatkowej przysłony. Nowe pole pomiarowe to średnica 16 mm. Reasumując, w odbiciu mamy do dyspozycji cztery pola pomiarowe o średnicach: 4 mm, 8 mm, 16 mm i 25,4 mm. Co więcej, teraz nie ma możliwości założenia niewłaściwej przysłony w zły sposób, bo program Spectra Magic NX od razu zaalarmuje o błędzie. Jeżeli powyższe udogodnienia są niewystarczające dla nietypowych próbek, które mają kształty, zakrzywienia i przestrzenną konstrukcję, to płyta czołowa od strony pomiaru w odbiciu zawiera cztery otwory dla montażu indywidualnych uchwytów. Ponadto tryb i ustawienia pomiaru są zawsze widoczne na urządzeniu w formie podświetlanych piktogramów, które jednoznacznie informują, czy mamy ustawienia w odbiciu czy w przeźroczu, czy tryb SCI, SCE i która przysłona jest nałożona. Sprawia to, że na pewno unikniemy błędów, ograniczamy czas na upewnianie się co do właściwej konfiguracji i eliminujemy ewentualne zmartwienia z powodu niezgodnych ustawień z bieżącym plikiem pomiarowym.
Prowadząc kontrolę jakości możemy dzięki rozwiązaniom pomiarowym sprawdzać produkcję na każdym etapie, jak i wszystkie używane surowce, które wchodzą w skład naszego finalnego produktu. Sprawia to, że szybko możemy reagować na zakłócenia i błędy koloru, a dostawy zawsze będą powtarzalne.
Istotnym elementem jest fakt, że Konica Minolta produkuje urządzenia zarówno do laboratorium, jak i przenośne, które mamy zawsze ze sobą niezależnie od miejsca i możemy zmierzyć próbki u klienta czy sprawdzić kolor na produkcji. Ten fakt jest o tyle ważny, że konstrukcyjnie są to te same urządzenia. Przykładem takiej pary może być stacjonarny spektrofotometr CM-36dG i przenośny CM-26dG. Powtarzalność pomiaru jest wyjątkowo wysoka i aspekt zgodności między tymi samymi urządzeniami jest w najlepszej klasie i wynosi dE nie więcej niż 0,12. Sprawia to, że nasza pewność co do pomiaru w porównaniu do innych wyników jest na najwyższym poziomie. Te dwa urządzenia stanowią dobrze zgraną parę w łańcuchu laboratorium – produkcja – pomiary u klienta.
Praca z urządzeniami Konica Minolta jest o tyle łatwa, że można je połączyć przez jeden program Spectra Magic NX. Jeżeli natomiast nasze potrzeby zmierzają ku funkcjom recepturowania, optymalizacji i przewidywania receptur, to warto rozważyć program Colibri, który również połączy wszystkie spektrofotometry Konica Minolta i pozwala na odpowiednie, uporządkowane prowadzenie bazy.
Reasumując, Konica Minolta oferuje kompletne rozwiązania pomiarowe: na produkcję i do laboratorium, przenośne i stacjonarne w dwóch wiodących geometriach uznanych przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową.
Andrzej Wojtkowski
Konica Minolta Sensing Europe B.V.
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław
Tel.: +48 71 734 52 11
E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
Web: www.konicaminolta.pl
Komentarze (1)