• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 1(99)/2016

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  15.01.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Rys. 1.

    Rys. 1.

    Strona 3 z 3


    Tabela 2. Zestawienie warunków badań w komorach wilgotnościowych.

    W wielu normach dotyczących badań korozyjnych wskazuje się na wykonanie nacięcia powłoki do podłoża metalowego. Główne cele planowanego uszkodzenia powłoki przed ekspozycją to symulacja i badanie jak specyficzny rodzaj uszkodzenia zachowuje się podczas ekspozycji, pozyskanie przyspieszonej odpowiedzi podczas badania korozyjnego o ogólnej trwałości powłoki za pomocą obserwacji szybkości rozprzestrzeniania się korozji pod powłoką oraz stopnia odwarstwienia powłoki od wykonanego nacięcia. Stosuje się kilka wariantów narzędzi do nacinania, skutkiem czego jest możliwość wykonywania nacięćo różnym kształcie przekroju poprzecznego, głębokości i polu powierzchni odsłoniętego metalu. Ostrza narzędzi nacinających mogą być wykonane ze stali węglowej (np. Cutter 301R) oraz węglika wolframu (np. Sikkens, Clemen, Van Laar) – rys. 6.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Sposób wykonania nacięć opisuje norma PN-EN ISO 17872:2008 Farby i lakiery -- Wytyczne dotyczące wykonania nacięć przez powłoki na płytkach metalowych do badań korozyjnych. Nacięcie może być wykonane w kształcie litery „X” lub w kształcie pojedynczej linii przez powłokę do metalu podłoża. Na płytkach aluminiowych powinny być wykonane dwa nacięcia prostopadłe względem siebie, lecz nieprzecinające się. Długość linii nacięć powinna mieścić się w zakresie od 50 mm do 70 mm. Zaleca się, aby przekrój poprzeczny nacięcia był równomierny wzdłuż całej długości i może mieć kształt litery „V” lub „U”. Na wynik badania korozyjnego może również wpływać szerokość nacięcia. Im mniejsza szerokość, tym większa tendencja do pasywacji odsłoniętej powierzchni metalu, dzięki osadzaniu się trudno rozpuszczalnych produktów korozji. Istotne jest również ukierunkowanie linii nacięcia. W badaniach z zastosowaniem rozpylonej solanki, więcej soli gromadzi się w nacięciu poziomym. Powoduje ono również równomierny rozkład soli, podczas gdy nacięcie ukośne, jeszcze bardziej pionowe wykazuje tendencję do wywoływania gradientu z wzrastającą ilością soli wzdłuż niższego brzegu wykonanego nacięcia. W celu uzyskania wyników właściwości antykorozyjnych z dużą dokładnością i odtwarzalnością wymagane jest wykonanie nacięcia równomiernego i zgodnego z normą.
    Do oceny wyników po przeprowadzonych badaniach korozyjnych można zastosować wiele różnych kryteriów, które odpowiadają poszczególnym wymaganiom. Istotne jest, aby przeprowadzić ocenę ilości i rozkładu uszkodzeń korozyjnych. Ocena stopnia spęcherzenia powłoki, zardzewienia podłoża, spękania i złuszczenia powłoki oraz skorodowania podłoża i odwarstwienia powłoki od nacięcia może zostać przeprowadzona w oparciu o serię norm PN-EN ISO 4628.                              

    Katarzyna Krawiec
    Kinga Czernecka
    Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (IMPiB)
    Oddział Farb i Tworzyw w Gliwicach

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 2.
    Rys. 3.
    Rys. 4.
    Rys. 5.
    Rys. 6. Nóż Sikkens.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Corr-Lab laboratorium 1 ponad rok temuocena: 100%  Stosowany chlorek sodowy zdecydowanie powinien zawierać - mniej - niż 0,001% Cu oraz Ni (wg ISO 9227), ponieważ są to pierwiastki, które znacznie zwiększają korozyjność atmosfery, przyczyniając się tym samym do nadmiernego rozwoju korozji.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji