• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4

    Podsumowanie

    Właściwa przyczepność jest wynikiem zastosowania odpowiednich wyrobów lakierowych, ale również zachowania odpowiednich procedur malowania przez pracowników lakierni. Nie powinno się także zapominać o właściwościach podłoża ocynkowanego ogniowo, tak istotnego w przypadku systemów duplex. Na przyczepność farb wpływają skład chemiczny (gatunek stali), parametry cynkowania ogniowego, właściwości powierzchniowe powłoki cynkowej determinowane jej sezonowaniem i zastosowanym przygotowaniem powierzchni. Świadomość złożoności powyższych zagadnień pozwala na kontrolę całego procesu wytwarzania systemu duplex oraz wytwarzanie zabezpieczeń korozyjnych o wysokiej jakości.  
    Przyczepność powłoki lakierowej należy badać wówczas, jeżeli istnieją uzasadnione przesłanki, że system ochronny posiada niewystarczającą adhezję do podłoża, gdyż testy należą do badań niszczących powłokę. To samo odnosi się do systemu ochronnego pod koniec okresu gwarancyjnego. Badanie przyczepności jest konieczne przy ocenie pokrycia przed jego renowacją. Wyniki badań przyczepności przedstawiane są w protokołach porównawczo wg skali opisowo ujętej w przytoczonych normach ISO lub w postaci wielkości fizycznej jaką jest średnie naprężenie rozciągające przy oderwaniu adhezyjnym lub kohezyjnym. W zależności od potrzeb można zdecydować, która metoda oceny przyczepności jest bardziej wiarygodna i pozwoli na łatwe i precyzyjne określenie tej ważnej właściwości systemów ochronnych.      

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dr inż. Adam Tatarek
    FAM Spółka Akcyjna, Zakład Rawa Mazowiecka 

    Literatura:
    1 Tatarek A., Nowicka-Nowak M.: Lakiernictwo Przemysłowe, Nr 5 (103), 2016, s.94-97.
    2 Łaskawiec J.: Inżynieria powierzchni, Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 1997
    3 Nakazawa M.: Nippon Steel Technical Raport, Nr 63, 1994, s. 16-22
    4 Głuszko M.: Materiały sympozjum IMP Duplex Sysytems, 2004, s. 81-89
    5 ASM Handbook, Volume 5, Surface Engineering, ASM International Handbook Committee 1994
    6 Norma międzynarodowa ISO 2409. Farby i lakiery. Metoda siatki nacięć.
    7 Norma międzynarodowa ISO 4624: Farby i lakiery. Próba odrywania do oceny przyczepności.
    8 Norma międzynarodowa ISO 16276-1 Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich - Ocena i kryteria przyjęcia adhezji/kohezji (wytrzymałość na odrywanie) powłoki. Część 1 Badanie metodą odrywu.

    9 Norma międzynarodowa ISO 16276-2 Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich - Ocena i kryteria przyjęcia adhezji/kohezji (wytrzymałość na odrywanie) powłoki. Część 2 Badanie metodą siatki nacięć i nacięciem krzyżowym (w kształcie x).

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1. Zastosowanie metody siatki nacięć do oceny przyczepności powłoki lakierowej na słupach wsporczych do ekranów akustycznych.
    Tab. 1. Porównanie przyczepności wyrobów lakierowych do ocynkowanej powierzchni stali otrzymanej metodą siatki nacięć i nacięcia krzyżowego [5 oraz doświadczenia własne].
    Malowanie powłok cynkowych
    Tab. 2. Kryteria oceny przyczepności wg normy międzynarodowej ISO 2409 [6].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...