Aplikatory i karty testowe BYKO-CHARTS
Karty testowe Byko-Charts cenione są od lat za wysoką jakość i powtarzalność, tak samej powierzchni kart niepowlekanych, powlekanych lub laminowanych, jak i stabilnej czerni i bieli (fot. 2).
BYK Gardner rozszerza i tak bogatą już paletę kart o nowe panele z forniru brzozowego. Wyrób ten powstał z myślą o producentach i użytkownikach bejc i lakierów na drewno. Charakteryzuje się minimalnym mazerunkiem, jasnym stabilnym kolorem oraz powtarzalnością i trwałością. Producent proponuje również nową podkładkową płytę szklaną z zaciskiem sprężynowym do mocowania kart i paneli.
Oferowana przez firmę BYK Gardner paleta aplikatorów ulega również rozszerzeniu. Warto wspomnieć o nowym aplikatorze do testów według ASTM D 4062, przeznaczonym do oceny rozlewności rozpuszczalnikowych i wodnorozpuszczalnych powłok dekoracyjnych i architektonicznych. Aplikator pozostawia wyraźne bruzdy w nakładanym materiale, symulując pracę szczotką.
Laboratoryjny piec gradientowy
Jednym z kluczowych warunków uzyskania doskonałej powłoki dobrze osadzonej na podłożu jest prawidłowość procesu polimeryzacji. W zależności od rodzaju materiału stosujemy obróbkę cieplną w dość szerokim zakresie temperatur. Laboratoryjny piec gradientowy do symulacji różnych warunków utwardzania termicznego wraca w ofercie firmy BYK Gardner. Zainteresowani odbiorcy to głównie producenci, ale też wielu użytkowników farb proszkowych i ciekłych. Optymalizują oni swe receptury i procesy, testując pigmenty, adytywy, żywice i farby. Piec występuje w dwóch wersjach dla dwóch zakresów temperatur: od 30 do 250°C oraz od 30 do 320°C. Piec współpracuje z rejestratorami temperatury serii Temp-gard i umożliwia transfer charakterystyk termicznych utwardzania zapisanych w piecach produkcyjnych do symulatora laboratoryjnego. Przykładem zastosowania może być badanie stabilności termicznej pigmentów na bazie tlenków żelaza. W innym przypadku możemy badać przyczepność międzywarstwową i wpływ na nią adytywów silikonowych czy też problemy zwilżania w wysokich temperaturach w technikach podwójnego nakładania (fot. 3).
Nowa komora świetlna do oceny wizualnej barwy
Kontrola barwy produktów jest od lat obiektywizowana badaniem spektrofotometrycznym. Do powszechnie znanych i cenionych spektrofotometrów barwy serii Spectro-guide 45/0 lub d/8 SPIN dołączył sześciokątowy BYK-mac, umożliwiający kontrolę powłok z efektem metalicznym i perłowym.
Ten nowoczesny i niezwykle precyzyjny spektrofotometr wykracza obecnie swym zastosowaniem poza przemysł samochodowy, gdzie stał się globalnym standardem i znajduje użytkowników wszędzie tam, gdzie zawitały powłoki lub materiały z efektem metalicznym. Dobrym przykładem jest branża kosmetyczna, kontrolująca barwę i efekt w cieniach do powiek, pomadkach itp. (fot. 4).
Ważnym uzupełnieniem spektrofotometrycznego pomiaru barwy jest ocena wizualna. By jednak ta miała sens i stanowiła dobre narzędzie kontroli jakości, musi spełnić co najmniej dwa podstawowe postulaty: oświetlenie próbek musi być stałe i standardowe spektralnie (iluminanty CIE), a badanie musi być wykonywane w stałych, standardowych warunkach oświetlenia (neutralne barwnie otoczenie, stały stopień rozproszenia światła). Oczekiwania te spełnia najnowsza komora świetlna BYK Gardner model Byko-spectra lite. W obszarze 41 × 36 × 61 cm można obserwować i porównywać detale w światłach standardowych dziennych D65, D50, D75 do wyboru, a także CWF lub TL 84, UV, A i innych. Komora wyposażona jest w licznik godzin dla świateł D oraz przełącznik sekwencji iluminacji.
Komentarze (0)