• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 3(143)/2023

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  14.07.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Za pomocą ElektroPhysik MiniTest FH można dokonywać ciągłego pomiaru ścianek

    Za pomocą ElektroPhysik MiniTest FH można dokonywać ciągłego pomiaru ścianek

    Strona 1 z 2

    Ocena cech tworzyw sztucznych i powłok nakładanych na plastiki 

    Elementy z tworzyw sztucznych stanowią istotną część współczesnej produkcji przemysłowej. Są one stosowane w urządzeniach przemysłowych, akcesoriach samochodowych, artykułach gospodarstwa domowego i wyposażenia wnętrz, elektronice użytkowej i bardzo wielu innych branżach.

    Produkty te badane są pod względem różnych właściwości i cech, w tym cech fizycznych i wizualnych. Wiele z nich badane jest za pomocą metod i sprzętów mających również zastosowania w badaniach jakości powłok. Do nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń należy między innymi elektromagnetyczny miernik grubości ścianek ElektroPhysik MiniTest FH umożliwiający ciągły pomiar ścianek, nawet o bardzo skomplikowanych i nieregularnych kształtach w zakresie grubości od 0,01 do 24 mm. Nowatorska metoda, oparta na udostępnieniu magnetycznego podłoża w postaci stalowej kulki po jednej stronie materiału tworzywowego, umożliwia pomiar grubości ścianki metodą indukcji elektromagnetycznej poprzez sondę przesuwaną po jej zewnętrznej stronie. Daje to możliwość pomiaru i zapisu grubości w sposób ciągły, przemieszczając czujnik po dowolnej krzywej na powierzchni produktu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kolejnymi nowatorskimi urządzeniami są mierniki grubości powłok na podłożach z tworzyw sztucznych. Umożliwiają one, poprzez technologię ultradźwiękową, pomiar grubości powłok na materiach niemetalowych, z możliwością rozróżnienia grubości poszczególnych warstw. Obecne na rynku mierniki DeFelsko PosiTector 200 oraz ElektroPhysik QuintSonic T pozwalają na pomiar grubości do 3−5 warstw w za jednym razem, w zakresie od ok. 10−20 µm do 7000 µm. Metoda ta świetnie sprawdza się w przemyśle motoryzacyjnym, jachtowym, meblarskim, przy produktach kompozytowych i wszędzie tam, gdzie tradycyjne mierniki metody indukcji elektromagnetycznej czy prądów wirowych nie mają zastosowania.


    Mierniki DeFelsko PosiTector 200 oraz ElektroPhysik QuintSonic T umożliwiają pomiar grubości powłok na materiach niemetalowych

    Inną weryfikowaną cechą tworzyw jest twardość, której badanie odbywa się za pomocą powszechnie stosowanych metod, takich jak np. metoda Shore’a czy metoda Barcol’a. Dotychczas wszystkie te metody wgłębnikowe wymagały stosowania kilku różnych urządzeń, odmiennych dla pomiaru typu Shore A, Shore D czy metody Barcol. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest sprzęt amerykańskiej firmy DeFelsķo, który w jednym mierniku pozwala w sposób wymienny stosować sondy dostosowane do każdej z tych metod. Miernik PosiTector posiada możliwość zastosowania sondy SHA do pomiaru twardości metodą Shote A, sondy SHD do pomiaru metodą Shore’a w zakresie twardości D, a także metodą wgłębnikową Barcol’a, używając tego samego przyrządu. Co więcej, miernik ten, posiadając funkcje pamięci pomiarów, statystyki czy transmisji danych, umożliwia zastosowanie tych funkcji w każdej  wymienionych metod pomiarowych, co jest szczególnie nowoczesne w przypadku metody Barcol'a. Tamte pomiary przez pół wieku, ze względu na zarejestrowane patenty, odbywały się wyłącznie aluminiowym miernikiem ze skalą wskazówkową, który nie posiadał ani funkcji statystycznych, ani możliwości zapisu czy transferu wyniku.
    Przy ocenie tworzyw sztucznych, zarówno samych, jak i lakierowanych, bezsprzecznie istotnymi cechami są ich cechy wizualne. Składają się na nie przed wszystkim kolor i połysk. Zgodność kolorystyczną wyprodukowanych detali można oceniać na podstawie normy ISO 3668, przy użyciu stanowiska do oceny wizualnej w znormalizowanym świetle. Kabiny świetlne ColorCab pozwalają na ocenę wyglądu produktu w znormalizowanym i w pełni powtarzalnym oświetleniu, co w istotnym stopniu zmniejsza zmienność warunków postrzegania. Kabiny takie występują w długościach 60 i 120 cm w zależności od wymagań, jak również w postaci stanowisk oświetleniowych pozwalających na ocenę dużych elementów na liniach produkcyjnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...