• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  27.12.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Strona 1 z 2

    Przyczepność jest jednym z kluczowych czynników decydującym o trwałości powłoki. Z tego względu jej badanie wydaje się niezbędne w przypadku producentów chcących ustalić warunki gwarancji. Należy jednak pamiętać, że zależy ona bezpośrednio od przygotowania podłoża i warunków aplikacji. Odpowiedni profil powierzchni, temperatura podłoża i powietrza oraz wilgotność powietrza wpływają na stopień przyczepności powłoki do podłoża.

    Metoda pomiarowa

    Badanie przyczepności należy przeprowadzać w miejscach referencyjnych. Istotny jest dobór tych punktów, ponieważ prezentowana metoda należy do rodzaju niszczących. Po aplikacji powłoki przytwierdza się stemple pomiarowe, które są następnie odrywane z zadaną prędkością. W zależności od uzyskanego efektu można stwierdzić czy powłoka spełnia ustalone wcześniej warunki wytrzymałości adhezyjnej i/lub kohezyjnej. Możliwe są następujące wyniki badania:
    Oderwanie się powłoki od podłoża, które wskazuje na problem z wytrzymałością adhezyjną. Ta sytuacja zazwyczaj nie występuje w czystej postaci. Oderwanie następuje blisko powierzchni, jednak niektóre elementy powłoki pozostają do niej przytwierdzone ze względu na jej chropowatą strukturę.
    Oderwanie, które nastąpiło wewnątrz warstwy powłoki wskazuje natomiast na problem z wytrzymałością kohezyjną (wiązania międzycząsteczkowe).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Badanie może być przeprowadzone w terenie, np. w przypadku pomiaru powłoki aplikowanej na konstrukcje stalowe (mosty), budynki (ocieplenie ścian zewnętrznych). Jest również wykorzystywane w laboratoriach rozwojowych podczas badań kontroli jakości. Producenci farb i powłok mogą dzięki temu precyzyjnie określić parametry przeznaczone do karty charakterystyki produktu. Firmy produkcyjne mogą również przeprowadzać testy porównawcze sprawdzające przyczepność powłoki na różnych rodzajach podłoży: kompozytach, włóknie szklanym, drewnie i betonie.

    Urządzenie badawcze

    Badanie wykonuje się z wykorzystaniem stempli pomiarowych, które przytwierdza się do powłoki. Po wytworzeniu się wiązania należy usunąć stempel, wykorzystując do tego celu urządzenie typu pull-off, np. Positest AT-A. Jest to miernik hydrauliczny, który w sposób płynny zwiększa siłę odrywania, aż do chwili zanotowania maksymalnej wartości występującej tuż przed momentem oderwania stempla od podłoża. Urządzenie wykonuje wykresy, tworzy statystyki i dzięki temu umożliwia przeprowadzenie obiektywnej, matematycznej interpretacji wyniku. Dodatkowo, poprzez wykorzystanie mechanizmu automatycznego eliminuje nieścisłości wynikające z błędu ludzkiego. W przypadku zastosowania automatycznego miernika pull-off wiarygodne i powtarzalne wyniki są osiągane niezależnie od tego, który z operatorów przeprowadza badanie.

    Najnowszy model Positest AT-A korzysta z nowoczesnych rozwiązań – pozwala na generowanie zindywidualizowanych raportów w formacie PDF, a zapisane dane przechowuje w chmurze. Do wszystkich wyników, zdjęć oraz notatek można mieć dostęp przez aplikację PosiTector App zainstalowaną na smartfonie lub tablecie (wersje na systemy iOS i Android).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...