Artur Pałasz, dyrektor R&D laboratorium Spektrochem, podczas kalibracji wahadła Königa.
Porównanie testów wg ISO oraz ASTM
Zgodnie z definicją standardu ISO 4618 (2.136) „twardość” jest to odporność suchej powłoki lub warstwy na wgniecenie lub penetrację ciała stałego. Twardość jest parametrem powłok mającym znaczenie w wielu zastosowaniach: i zarówno w farbach i lakierach na drewno, metal, tworzywa, zarówno w przypadku farb ciekłych wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych, jak i proszkowych.
Twardość powłok
Jedną z metod wyznaczania twardości powłok jest oznaczanie czasu tłumienia wahadła za pomocą przyrządu wahadłowego. Zgodnie z ASTM D16 przyrząd wahadłowy to urządzenie mierzące twardość suchej powłoki, bazując na pomiarze czasu zaniku amplitudy wahnięć wahadła poniżej określonego poziomu. Oznaczenie wykonuje się z użyciem dwóch typów wahadła: Persoza oraz Königa, w zależności od twardości powłoki.
Test jest stosowany zarówno do oceny spełnienia wymagań i specyfikacji w zakresie twardości powłoki o określonej grubości, jak również na etapie prac R&D, m.in. do wyznaczania wpływu koalescentów na formowanie się powłoki w czasie.
Metoda oznaczania twardości za pomocą przyrządu wahadłowego może być wykonywana zgodnie z ISO 1522 oraz ASTM D4366.
Określanie twardości ołówkowej może być prowadzone zgodnie z ISO 15184 oraz ASTM D3363.
Testy twardości wahadłowej wg ISO 1522 i ASTM D4366
Zasada pomiaru opiera się na wprowadzeniu w ruch wahadłowy wahadła spoczywającego na powłoce i pomiarze czasu, w którym amplituda wahań zmniejszy się o wielkość ustaloną w normie. Im krótszy czas tłumienia, tym mniejsza twardość powłoki.
Procedura prowadzenia kalibracji wahadeł na płytce szklanej pod względem samego wykonania w obydwu standardach jest również taka sama. Różnica pojawia się w sposobie umycia płytki szklanej używanej do kalibracji. W metodzie testowej ISO 1522 w załącznikach mówiących o kalibracji wahadeł znajduje się zapis, iż płytkę należy oczyścić przecierając miękką, pozbawioną włókien tkaniną, zwilżoną odpowiednim rozpuszczalnikiem. Z kolei w ASTM D4366 jest jasno wskazany rodzaj rozpuszczalnika, zgodny z ASTM D3891 – będący mieszaniną np. trzech części objętościowych VM&P nafty i jednej części objętościowej 2-metoksypropanolu. Umycie płytki kalibracyjnej taką mieszaniną rozpuszczalników zapewnia odpowiednie przygotowanie powierzchni, szybkie odparowanie rozpuszczalnika oraz eliminuje ryzyko pozostałości jakichś tłustych resztek obecnych w innych rozpuszczalnikach, których użycie dopuszcza ISO 1522. Jak pokazuje doświadczenie Spektrochemu, przygotowanie płytki kalibracyjnej, szczególnie do kalibracji wahadła Königa, jest niezwykle ważne.
Kolejną różnicą pomiędzy ISO 1522 i ASTM D4366 jest ilość koniecznych replikacji. Zgodnie z ISO 1522 na każdej płytce wykonuje się pomiar w trzech różnych miejscach. ASTM D4366 zakłada wykonanie pomiaru tylko w dwóch miejscach na każdej płytce. Różnica w liczbie powtórzeń w ASTM D4366 jest zredukowana do dwóch na każdej płytce z uwagi na rekomendowanie użycia przyrządu wahadłowego automatycznego (jak na zdjęciu z laboratorium Spektrochemu, dokładnie taki jak wskazany w ASTM). Korelacja pomiędzy przyrządami ustawianymi ręcznie i półautomatycznie jest niemożliwa do ustalenia, jak opisano w ASTM D4366, stąd przy użyciu precyzyjnego przyrządu najwyższej jakości możliwe jest uzyskanie spójnych wyników już przy dwóch replikacjach.
Najważniejszą różnicą między ISO 1522 i ASTM D4366 jest zakładana granica powtarzalności i odtwarzalności, a więc precyzja pomiarów przy poziomie ufności 95%. W ISO 1522 dla wahadła Königa granica powtarzalności wynosi 5 wahnięć, zaś odtwarzalność 10 wahnięć, oraz dla wahadła Persoza – granica powtarzalności to maksymalnie 3% od wartości średniej oraz maksymalnie 8% od wartości średniej – granica odtwarzalności. W ASTM D4366 granica powtarzalności dla wahadła Königa to 8% od wartości średniej oraz granica odtwarzalności to 23% od wartości średniej. Dla wahadła Persoza granica powtarzalności i odtwarzalności jest taka sama jak w ISO 1522. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ISO 1522 i definiowania granicy powtarzalności, jak i odtwarzalności jako liczby wahnięć, doprowadza się do sytuacji, w której przy bardzo dużej liczbie wahnięć spełnienie granicy powtarzalności może być niemożliwe, przez założenie wartości jako liczby wahnięć, a nie procentowej wartości odchylenia od średniej.
Komentarze (0)