Podczas pożaru budynku stalowe elementy mogą ulec odkształceniu i doprowadzić do zawalenia się konstrukcji.
Grubość powłok ogniochronnych jest czynnikiem determinującym ich skuteczność, a zarazem bezpieczeństwo całej konstrukcji
Farby ogniochronne stosuje się główne do malowania stalowych elementów konstrukcyjnych, takich jak belki, kanały, rury i kolumny. Zastosowanie powłok ma na celu ochronę integralności strukturalnej konstrukcji w przypadku pożaru. Stopień ochrony gwarantowany przez farbę zależy przede wszystkim od jakości jej aplikacji. Profesjonalna kontrola procesu podczas nakładania całego systemu powłokowego gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów ochronnych.
Farby ogniochronne
Chociaż stal nie ulega bezpośrednio spalaniu, w trakcie dłuższej ekspozycji na wysokie temperatury jej właściwości fizykochemiczne, a przede wszystkim wytrzymałość, mogą zostać znacznie osłabione. Podczas pożaru budynku stalowe elementy, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone, mogą ulec odkształceniu i doprowadzić do zawalenia się konstrukcji. W celu ochrony stali przed działaniem wysokiej temperatury stosuje się powłoki ogniochronne.
Farby tego typu podczas ekspozycji na wysokie temperatury pęcznieją, zwiększając swoją objętość nawet 30-krotnie. Na powierzchni pomalowanego metalu powstaje gruba warstwa izolacyjna chroniąca stal przed nadmiarową ekspozycją na ciepło. Na powierzchni większości powłok ogniochronnych tworzy się zwęglona warstwa stanowiąca barierę niepozwalającą na degradację dalszych części polimeru. Podczas długotrwałej ekspozycji zwęglone warstwy powłoki ulegają spopieleniu, a pod nimi tworzy się kolejna warstwa barierowa. W zależności od grubości powłoki proces może powtarzać się kilkukrotnie. Ze względu na mechanizm ochronny jakość powłoki determinowana jest głównie przez jej grubość, która powinna być jak najbardziej równomierna na całej konstrukcji.
Kontrola procesu gwarancją jakości
Skuteczność powłok ogniochronnych zależy od ich grubości i zdolności do tworzenia zwęglonej warstwy barierowej. Grubość nakładanej farby waha się od 1 do 30 mm. Powłoka musi spełniać wymagania karty charakterystyki produktu dla danego typu konstrukcji oraz obowiązujących wymogów budowlanych – odporność na określoną temperaturę i czas, jaki w niej wytrzymuje. Farby ogniochronne są jednymi z droższych stosowanych w przemyśle malarskim. Kontrola procesu ich nakładania może znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia.
Komentarze (0)