• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    PosiTector RTR.

    PosiTector RTR.

    Strona 2 z 3

    Interesujące skutki zmodyfikowania założeń normy  – eksperyment
    W zeszłym roku przeprowadzono testy na panelach ASTM, których celem było uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników dostarczanych przez mierniki elektroniczne. Zastosowaną metodę pomiarową nazwano „średnią z najwyższych wartości”. W ramach testów wykonano co najmniej dziesięć pomiarów w pięciu różnych miejscach, aby dokładnie określić charakterystykę badanej powierzchni. Z każdego pomiaru zarejestrowano najwyższą wartość. Średnia z tych wartości wyznaczyła profil powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano wynik zbliżony do tych osiąganych przez taśmy replikacyjne i rysiki.


    Wykres porównania wyników trzech metod pomiarów ASTM. 

    Wybór najlepszego rozwiązania

    Kiedy priorytetem jest zakres pomiarowy 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Profil niektórych powierzchni uniemożliwia ich dokładne zbadanie za pomocą taśmy replikacyjnej lub miernika wyposażonego w rysik. Z doświadczenia wynika, że dostępne na rynku taśmy oferują wiarygodny pomiar powierzchni jedynie w przypadku, gdy średnia odległość od najwyższego do najniższego punktu badanego obszaru mieści się w zakresie od 0,5 mils / 12,7 µm do 5 mils / 127 µm. Pod tym względem lepszym rozwiązaniem wydają się być mierniki elektroniczne z szerokim zakresem pomiarowym. 

    Gdy liczy się czas
    Zaletą taśm replikacyjnych jest możliwość szybkiego zbadania dużego fragmentu powierzchni. Mierniki elektroniczne i wyposażone w rysik posiadają małą sondę, zatem konieczne jest wykonanie wielu odczytów przed dokładnym określeniem charakterystyki danego obszaru. Normy ISO i ASTM uwzględniają to w swoich wytycznych.

    Przy szacowaniu czasu, jaki trzeba przeznaczyć na badania, należy wziąć pod uwagę niezbędne przygotowania:

    • Najbardziej czasochłonne są przygotowania do pomiaru chropowatości za pomocą miernika z rysikiem. Należy wprowadzić niezbędne parametry: długość śladu, Rpc (zliczanie szczytów), Rt (max odległość w pionie od najwyższego do najniższego punktu). Wymagają również wyjątkowej precyzji przy ustawianiu urządzenia na badanym obszarze.
    • Taśma replikacyjna współpracuje z miernikiem grubości (podczas obliczania należy od wskazanego wyniku odjąć stałą grubość taśmy). W związku z tym zaleca się sprawdzenie dokładności miernika np. na folii kalibracyjnej.
    • Mierniki elektroniczne powinny zostać skalibrowane na płytkach zerowych lub foliach kalibracyjnych. Wskazane jest kontrolowanie dokładności co ok. 50 odczytów.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Profil powierzchni zgodny z ISO.
    Metoda pomiarowa taśmą replikacyjną.
    Metoda pomiarowa rysikiem.
    Miernik FTG-2000.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...