• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 6(110)/2017

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Kompletny zestaw dla rejestratora EasyTrack3

    Kompletny zestaw dla rejestratora EasyTrack3

    Strona 1 z 2

    Oprzyrządowanie do kontroli jakości farb i powłok w malowaniu proszkowym i ciekłym

    W poprzedniej części niniejszego opracowania przedstawione zostały zagadnienia mieszania oraz dyspersji, a także testów przeprowadzanych na materiale lakierowym. Kolejnymi etapami jest proces utwardzania termicznego powłoki oraz badania powstałej powłoki. W tej części artykułu przedstawione zostaną rozwiązania do kontroli procesu wygrzewania w piecu oraz aparaty do testów przyspieszonego starzenia i korozyjnych proponowane przez firmę Eurotom.

    Kontrola procesu utwardzania termicznego

    Dla prawidłowego procesu utwardzania lakierów w piecach niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniego czasu i temperatury. Dokładne pomiary temperatury na detalach w czasie ich wygrzewania lub polimeryzacji mają decydujące znaczenie dla uzyskania najlepszych właściwości powłok oraz uniknięcia wad na skutek przegrzania lub niedogrzania.
    Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma DATAPAQ stworzyła system rejestracji temperatury EasyTrack3. Urządzenie umożliwia nadzorowanie rzeczywistej temperatury produktów w trakcie procesu wygrzewania w piecu. Tym samym pozwala na natychmiastowe wykrywanie występujących odchyleń w procesie. Ponadto zapewnia optymalną wydajność pieca, oszczędzając w ten sposób energię i zwiększając tę wydajność. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W skład standardowego zestawu wchodzi urządzenie rejestrujące (4- lub 6-kanałowe – 18 tys. odczytów na kanał), współpracujące z termoparami typu K o różnym sposobie mocowania. System EasyTrack3 oferowany jest z kilkoma wariantami barier ochronnych umożliwiających kontrolę temperatury w zakresie od –150°C do 500°C z dokładnością do ± 0,5°C. W tym solidnym i ważącym zaledwie 2,6 kg pojemniku ochrony termicznej połączone zostały zalety izolacji ceramicznej z technologią absorberów. Efekt: optymalna wielkość, masa i specyfikacje termoizolacyjne. Na życzenie klienta istnieje możliwość spersonalizowania systemu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dołączone oprogramowanie DATAPAQ EasyTrack Insight Software pozwala na weryfikację poprawności procesu wygrzewania według wytycznych producenta farby oraz dostawcy pieca, a także na zestawienie kilku wykresów ilustrujących profile temperatury i porównanie każdej z sond z osobna oraz ocenę zmian procesu w czasie. Przykładowy raport generowany przez oprogramowanie przedstawiony został na zdjęciu nr 1. Firma DATAPAQ oferuje szeroki wybór termopar zróżnicowanych pod względem budowy, długości i sposobu mocowania. Izolowane za pomocą PTFE termopary typu K – zgodne ze specyfikacją ANSI MC 96.1 – są przewidziane zarówno do pracy w trudnych warunkach, jak i do łatwego manipulowania. W zależności od przeznaczenia dostępne są sondy pomiarowe na magnesach, zaciskach, czujniki pomiarowe o niechronionym złączu oraz samoprzyczepne. Przykładowe rodzaje termopar przedstawione zostały na zdjęciu nr 2.
    Drugim rozwiązaniem służącym do rejestracji temperatury jest rodzina urządzeń serii temp-gard firmy BYK Gardner. Rejestratory z rodziny temp-gard dostępne są jest w wersjach: 6-kanałowej, 12-kanałowej i 24-kanałowej. Dla przemysłu lakierniczego szczególnie rekomendowany jest 6-kanałowy model temp-gard basic. Urządzenie zostało zaprojektowane w sposób nowoczesny i ergonomiczny oraz wyposażone w duży, kolorowy wyświetlacz Rejestrator temperatury typu temp-gard basic zapisuje i zapamiętuje temperatury punktów zainstalowania czujników na detalach oraz temperaturę powietrza w piecu. Dokumentacja i analiza profilu temperatury odbywa się w szybki i przystępny sposób za pomocą oprogramowania temp-chart 2 lite: to wszystko, by zoptymalizować proces i zaoszczędzić czas oraz energię. Nowością jest także napęd pamięci typu „flash”, którego użycie znacznie ułatwia transfer danych do komputera. W zestawie oferowane są termopary typu K, a także wytrzymała bariera termiczna ze stali nierdzewnej. Rejestrator firmy BYK Gardner przedstawiony został na zdjęciu nr 3. Do laboratoryjnej symulacji procesów wypalania BYK Gardner oferuje piec gradientowy, umożliwiający również testy odporności powłoki lakierowej na działanie różnych chemikaliów w różnych temperaturach.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Zdjęcie 1. Przykładowy raport generowany przez oprogramowanie DATAPAQ EasyTrack Insight.
    Zdjęcie 2. Przykładowe rodzaje termopar.
    Zdjęcie 3. Rejestrator firmy BYK Gardner temp-gard.
    Zdjęcie 4. Komora typu Solarbox.
    Zdjęcie 5. Kompletny zestaw dla rejestratora EasyTrack3

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...