• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 2(124)/2020

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  27.04.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5

    Sprawdzenie

    Sprawdzenie – to stwierdzenie zgodności lub niezgodności przyrządu z wymaganiami. I tu nasuwa się pytanie, jakimi? Otóż na zgodność z normą polską bądź międzynarodową, z danymi producenta, albo z danymi klienta. Umieszcza się wówczas informację, że przyrząd spełnia wymagania określonej normy lub błędy mieszczą się w zakresie określonym w specyfikacji producenta. Sprawdzenie wykonuje się w celu skontrolowania przyrządu i polega na porównaniu wskazań przyrządu pomiarowego z urządzeniem, przyrządem wzorcowym oraz celem ewentualnego wprowadzenia poprawek.
    Wynikiem sprawdzenia jest świadectwo sprawdzenia, czyli dokument potwierdzający, że przyrząd spełnia ww. wymagania.
    Wszystkie te sformułowania (potwierdzenie metrologiczne, wzorcowanie, sprawdzenie) znajdują zastosowanie w ewentualnym dokonywaniu metrologicznej weryfikacji wyposażenia pomiarowego. Polegają na potwierdzeniu, że wyposażenie pomiarowe zachowuje parametry deklarowane przez producenta lub narzucone przez użytkownika. Żeby uzyskać właściwy efekt czynności metrologicznych należy jednoznacznie określić wymagania, jakie mają być spełnione – jeśli tak nie jest, to uzyskanie zamierzonego celu nie jest możliwe.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Norma PN-EN ISO/IEC 17025 zaleca sprawdzenia pośrednie – czyli takie, które są niezbędne do utrzymania zaufania co do statusu wzorcowania wzorców odniesienia, pierwotnych, pośredniczących lub roboczych wzorców jednostki miary. Przyrządy o mniejszym znaczeniu można poddawać sprawdzeniom we własnym zakresie, za pomocą własnych przyrządów pomiarowych, którymi dysponujemy.
    Najczęściej wykonuje się sprawdzenia przyrządów użytkowych niższej dokładności tam, gdzie niepewność nie ma wpływu na rzetelność wykonanego pomiaru, a rodziłaby tylko zbyt duże koszty usługi. Fakt nieszacowania niepewności pomiaru nie oznacza, że pomiar wykonywany jest mniej rzetelnie. Wykonywana jest seria co najmniej trzech pomiarów w danym punkcie, wyciągana jest średnia i wyznacza się błąd pomiaru, a dokładność użytych wzorców jest przynajmniej 1–3-krotnie lepsza od dokładności przyrządów sprawdzanych (zależnie od dziedziny pomiarowej). W bardzo dużej liczbie przypadków wykonywana jest zgodność z określonymi przez klienta wymaganiami (np. zgodność z błędami określonymi przez producenta).

    PODSUMOWANIE

    Jak widać, gdziekolwiek i w jakimkolwiek obszarze jest stosowane wyposażenie pomiarowe, musi ono podlegać nadzorowi. Od naszej wiedzy i świadomości metrologicznej zależy, jaki nadzór metrologiczny wybierzemy. Można powiedzieć, że nadzór nad wyposażeniem pomiarowym jest w szczególności uporządkowany i oceniany w akredytowanych laboratoriach. Niemniej znaczna część przyrządów pomiarowych znajduje się u indywidualnych użytkowników. Są to zakłady produkcyjne, małe warsztaty naprawcze albo wręcz osoby prowadzące działalność usługową i dużym sukcesem jest sam fakt, że zgłaszają oni swoje przyrządy pomiarowe do laboratoriów, żeby uzyskać właściwe świadectwo (najczęściej jest to świadectwo sprawdzenia). Po stronie personelu laboratoriów leży nieustanne wyjaśnianie, że przyrządy muszą co jakiś czas podlegać nadzorowi metrologicznemu: wzorcowaniu, sprawdzeniu lub legalizacji, aby potwierdzić rzetelność wykonywanych przez nie pomiarów. Jeżeli usługi wykonywane będą nierzetelnymi przyrządami, możemy znaleźć się w sytuacji, że koszty tego zapomnienia mogą wielokrotnie przewyższać nakłady związane z nadzorem i doprowadzić do utraty wiarygodności podmiotu, a tym samym utraty przez niego klientów, nie wspominając o narażeniu zdrowia bądź życia użytkowników.                   

    GALERIA ZDJĘĆ

    Wzorcowanie i sprawdzanie
    Wzorcowanie i sprawdzanie
    Wzorcowanie i sprawdzanie

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ kordo 1 ponad rok temu A czy takie sprawdzenie samochodu przed zakupem we Wrocławiu ma większy sens - https://motocontroler.com/spra... Jak to wygląda z Waszego doświadczenia? Czy przed taką kontrolą można ukryć poważne wady?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji