Półautomatyczna wirówka czyszcząca RÖsler RZ 120 M-V zainstalowana w firmie Hannex posiada przejezdną ramę podstawy, dzięki czemu może być używana w elastyczny sposób.
Skuteczne oddzielanie osadów lakierniczych i wody
Wirówka czyszcząca półautomatyczna jest przeznaczona do pracy z wydajnością 120 litrów na minutę. Woda technologiczna jest stale podawana przez pompę zasilającą do wirnika wirówki, który obraca się z prędkością 2750 obr/min. Wysoka prędkość obrotowa zapewnia nie tylko wysoką skuteczność separacji, ale również bardzo małe i lekkie cząsteczki lakieru osadzają się na ścianie wirnika jako osad. Zwarty szlam wykazuje wilgotność resztkową na poziomie jedynie 20–30 procent, podczas gdy przy odprowadzaniu za pomocą zgarniacza szlamu zawiera on więcej niż 80 procent wilgoci. Po osiągnięciu wydajności odwirowania 22 kg szlamu, wkładkę, tzw. kosz osadczy na odwirowany szlam lakierniczy wirówki półautomatycznej w wirniku, można łatwo wyjąć i opróżnić do pojemnika na odpady produkcyjne.
Woda oczyszczona z cząsteczek lakieru jest zawracana do procesu przez prowadzącą ją rurę.
Szybka amortyzacja i wysokie oszczędności
Fakt, że firma Hannex zdecydowała się na zastosowanie wirówki półautomatycznej wynikał z jednej strony z kompaktowej i zajmującej niewiele miejsca konstrukcji instalacji, która jest standardowo wyposażona w system sterowania, wodę procesową i zbiornik czystej wody. Z drugiej strony, istotny był wysoki poziom przyjazności dla użytkownika i konserwacji. Ponadto mobilna rama podstawy, na którą zdecydowała się firma Hannex, pozwala na elastyczne wykorzystanie systemu do różnych niecek. – Proces odśrodkowy jest tak efektywny, że nie potrzebujemy już koagulantów i flokulantów do odprowadzania osadów z farby – zapewnia Krzysztof Iwanicki. – Możemy również zrezygnować z wszelkich innych środków chemicznych używanych do stabilizacji wody w nieckach. Do dezynfekcji odzyskanej wody, która opuszcza instalację, używamy teraz tylko chloru.
– mówi dyrektor zarządzający. – Zwróciła się już w pierwszym roku i obniżyliśmy koszty operacyjne związane z oczyszczaniem osadów lakierniczych o około 70 procent. Od drugiego roku działalności oszczędności sięgają 89 procent.
Oprócz wysokiej redukcji kosztów, Krzysztof Iwanicki cieszy się również z niższego zużycia zasobów i odciążenia środowiska naturalnego osiągniętego dzięki wirówce. Wszystko to razem skłoniło go do zainwestowania w kolejną wirówkę do uzdatniania wody używanej do ogólnego czyszczenia kabin lakierniczych. Doris Schulz
Komentarze (0)