Grafika oczyszczarki strumieniowej z taśmą z plecionego drutu stalowego AGTOS
W technologii obróbki strumieniowo-ściernej
Elementy aluminiowe są od dawna przetwarzane przy użyciu technologii obróbki strumieniowo-ściernej. Są to odlewane i kute części aluminiowe. Ścierniwo ze stali nierdzewnej zawsze było używane do usuwania zadziorów i odprysków oraz do wizualnego ulepszania powierzchni.
Aluminium jest również interesującym medium do obróbki strumieniowo-ściernej. Jednym z powodów stosowania ścierniw aluminiowych jest dalsza obróbka elementów. Jeśli twarde ziarna ścierniwa, takie jak ścierniwo ze stali nierdzewnej, pozostaną na obrabianym przedmiocie w trudno dostępnych miejscach, może to spowodować uszkodzenie narzędzi podczas dalszej obróbki. Nie ma to miejsca w przypadku ścierniwa aluminiowego. Ponadto powierzchnie poddane obróbce ścierniwem aluminiowym często wyglądają bardziej atrakcyjnie wizualnie.
Zwiększone wymagania dotyczące konstrukcji oczyszczarek wirnikowych
Podczas projektowania oczyszczarek wykorzystujących ścierniwa aluminiowe należy wziąć pod uwagę specjalne cechy. Zaczyna się to od kąta usypu, który ma wpływ na konstrukcję niektórych zespołów oczyszczarek, takich jak leje zasypowe i silosy magazynowe. Objętość niektórych podzespołów również musi być obliczona inaczej, a projekt zmodyfikowany.
Innym aspektem jest to, że ścierniwo aluminiowe musi być traktowane delikatniej niż ścierniwo stalowe, dlatego unika się również zwiększonego wytwarzania ciepła w turbinach.
Części z masy aluminiowej podczas rozładunku oczyszczarki strumieniowej z taśmą muldową AGTOS
Ulf Kapitza
AGTOS Polska Sp. z o.o.
www.agtos.pl
Komentarze (0)