• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Możemy zyskać spore oszczędności materiałowe, czasowe i lepszą jakość powierzchni

    Profesjonalny użytkownik materiałów ściernych ma ogromny wybór na rynku. Większość producentów krążków ściernych oferuje 2-3 linie produktów do obróbki powłok lakierowych różniących się właściwościami i ceną. Każdy użytkownik dobiera produkty do specyfiki swojej pracy, do oczekiwań wobec ceny i jakości. Dążąc do uproszczenia, staramy się jak najwięcej operacji wykonać jednym typem materiału. Jest jednak kilka sytuacji technologicznych, w których warto sięgnąć po bardziej specjalistyczne produkty, szeroko stosowane w przemyśle. Takie materiały ścierne do zadań specjalnych przedstawimy na przykładzie produktów szwajcarskiej firmy sia Abrasives, dystrybuowanych w Polsce przez sieć sprzedaży firmy Grupa CSV.

    Obróbka metalu – krążki szybkozmienne siafix

    Trudno dostępne miejsca, punktowe zgrzewy, liniowe spawy w miejscach profilowanych – to wyzwanie. Jak usunąć zgorzelinę, rozpryski, obrobić spaw, nie rysując miejsc wokół i zrobić to szybko? Używane powszechnie twarde (spojone) tarcze ścierne, ściernice listkowe, krążki fibrowe nie spełniają tych wymagań. Rozwiązaniem są krążki o średnicy 50 lub 75 mm z mocowaniem siafix (zgodnym z innymi istniejącymi standardami). Na rynku są dostępne dwie wersje – krążki na podłożu fibry lub płótna. Fibra, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim typem ziarna, jest szybsza i wydajniejsza, ale w przypadku pęknięcia krążka może być niebezpieczna. Należałoby używać środków ochrony nie tylko oczu, ale całej głowy. Optymalnym, umiarkowanym cenowo rozwiązaniem jest krążek 2820 siafix. Tu podłożem jest kombinacja dwóch rodzajów płótna, a ścierniwem jest korund cyrkonowy. Krążek jest sztywny i agresywny, ale nawet po przypadkowym złamaniu lub rozdarciu nie ma niebezpiecznych odłamków. Produkowane są także jeszcze wydajniejsze wersje z ziarnem ceramicznym, do np. obróbki stali nierdzewnej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Do usunięcia zgorzeliny, korozji, starych powłok we wgłębieniach, bez zbędnego szlifowania metalu powinno się stosować krążki włókniny ściernej typu SCM. Do takich operacji na stali używamy ziarnistości Crs (gruba, ok. 60), a na metalach kolorowych Med (średnia, ok.100). Krążki siafix stosowane są na miniszlifierkach kątowych o obrotach około 20 000 obr./min. To niewielka inwestycja – markowe, ergonomiczne i ciche modele są dostępne za około 400-450 zł.

    Usuwanie starych powłok  z dużych powierzchni – ściernica powerstrip

    Popularnym materiałem do takich prac jest gruba włóknina nylonowa z ziarnem około 40, w krążkach ø100 mm lub ø150 mm. Stosowana jest na wolnoobrotowej szlifierce prostej lub wiertarce, szlifuje się boczną krawędzią krążka. Ale jak szybko usunąć rdzę lub zaklejającą ziarno powłokę typu „baranek” na dużym obszarze? Najlepiej powszechnie dostępnym narzędziem, takim jak szlifierka kątowa o obrotach 10-12 tys. obr./min. Ta sama włóknina ścierna jest podstawą ściernicy powerstrip ø115 mm ze standardowym otworem 22 mm.

    Obróbka stali, stali nierdzewnej – siatop

    Użycie standardowych, „lakierniczych” krążków w pewnych sytuacjach jest bardzo niewydajne, np. matowanie blachy ze stali zwykłej lub nierdzewnej na spawanych konstrukcjach (obudowy maszyn, ramy pojazdów). Poprawa jakości powierzchni metalowych następuje po śrutowaniu, np. na skrzyniach ładunkowych, ramach. Krążki do powłok lakierowych P40-120 można tu zużywać całymi paczkami. Będą się szybko tępiły i rozdzierały na nierównościach nie dlatego, że są złej jakości, tylko z powodu ich innego przeznaczenia. Krążek na rzep z materiału 1815 siatop może dać kilkukrotny spadek zużycia. Zastosowano tu ziarno korund cyrkonowy, który jest znacznie bardziej wydajny i wolno tępiący się na stali. Specjalne, aktywne dodatki w kleju wiążącym ziarno obniżają temperaturę obróbki. Podłoże to wytrzymały papier dla P50 – 150, a dla P24 – 40 – cienka fibra dająca wyjątkową odporność na rozdarcie. Krążki stosować można ze szlifierkami oscylacyjnymi i rotacyjnymi (kątowymi).

    GALERIA ZDJĘĆ

    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych
    Materiały ścierne do zadań specjalnych

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...