• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  18.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Schemat warstwy Oxsilan® na powierzchni metalu pokrytego farbą proszkową.

    Schemat warstwy Oxsilan® na powierzchni metalu pokrytego farbą proszkową.

    Strona 1 z 4

    Technologie przygotowania powierzchni elementów ocynkowanych 

    Powłoki duplex są dzisiaj najlepszym zabezpieczeniem elementów konstrukcji stalowych, gwarantującym długotrwałą ich eksploatację w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Przed pokryciem powierzchni ocynkowanej powłoką malarską stosuje się najczęściej obróbkę strumieniowo-ścierną, której celem jest usunięcie zanieczyszczeń, warstwy tlenkowej, a także zwiększenie przyczepności poprzez wzrost chropowatości podłoża. W przypadku lakierowania elementów cienkościennych zastosowanie obróbki strumieniowo-ściernej jest niemożliwe. W tych przypadkach stosowane są różne chemiczne obróbki powierzchni, których zadaniem jest wytworzenie powłoki konwersyjnej gwarantującej zarówno dobrą przyczepność powłoki lakierniczej do podłoża, jak i wieloletnią ochronę antykorozyjną. 

    Artykuł przedstawia przegląd technologii chemicznej obróbki powierzchni możliwych do zastosowania dla powłok duplex. 

    Wprowadzenie 

    Cynkowanie ogniowe stali jest powszechnie stosowaną metodą zabezpieczenia przed korozją. W wyniku zanurzeniowego procesu cynkowania ogniowego na powierzchni stali tworzy się metaliczna powłoka, powstała poprzez dyfuzję cynku do żelaza. Stal ocynkowana cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników, którzy dużą wagę przywiązują nie tylko do trwałej struktury, lecz również do estetyki, która może zostać zniszczona podczas reakcji z czynnikami atmosferycznymi. Korodowanie stali ocynkowanej wywołane wilgocią rozpoczyna się już podczas składowania lub transportu, gdy elementy pozostają bez zabezpieczenia w środowisku wilgotnym bez obiegu powietrza. Korozja rozwija się pod postacią soli cynku i tak zwanej białej rdzy. Ocynkowane elementy, które nie były poddane pasywacji, pokrywają się białą rdzą w przeciągu od 1 do 6 godzin. Biała korozja świadczy o złej jakości i jest częstym powodem reklamacji. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ze względu na zwracanie coraz większej uwagi na estetykę oraz dążenie do ograniczenia czynności konserwacyjnych w państwach uprzemysłowionych rośnie zapotrzebowanie na tak zwane podwójne zabezpieczenie – system duplex (powłoka cynkowa + lakier). Dodatkową zaletą takiego systemu jest to, że podwójna warstwa: cynk + lakier wydłuża trwałość elementów 1,2-2,5-krotnie. 
    Jednak wyniki lakierowania nie zawsze są zadowalające, gdyż wiele innych czynników ma bezpośredni wpływ na tę czynność. Należy bardzo uważnie wybierać lakiery, które powinny być kompatybilne z podłożem cynkowym i charakteryzować się dobrą zwilżalnością metalu. Obecny stan wiedzy technicznej pozwala na dobre jakościowo lakierowanie stali ocynkowanej jedynie przy zastosowaniu odpowiedniego przygotowania powierzchni. 

    Pasywacja organiczna stali ocynkowanej bezpośrednio w cynkowni 

    Idealnym sposobem zapewniającym ocynkowanym elementom zabezpieczenie przed białą korozją i jednocześnie stanowiącym doskonałe przygotowanie powierzchni przed lakierowaniem jest proces pasywacji organicznej. Jest to bezchromowy, wodorozcieńczalny proces, wytwarzający organiczną powłokę w celu pasywacji stali ocynkowanej ogniowo. Proces ten stosuje się bezpośrednio po cynkowaniu ogniowym metodą zanurzeniową. 
    Ciężar suchej powłoki powstałej w wyniku procesu wynosi 0,5-3,0 g/mkw., a obrobione powierzchnie posiadają następujące właściwości: 

    • są przezroczyste, suche, pozbawione oleju, czyste; 
    • są odporne na białą korozję; 
    • obniżają stopień przenikania cynku do środowiska pod wpływem czynników atmosferycznych; 
    • stanowią bardzo dobre podłoże dla lakierowania – gwarantują przyczepność farby do powierzchni bez konieczności dodatkowej obróbki chemicznej. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...