• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  18.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Schemat warstwy Oxsilan® na powierzchni metalu pokrytego farbą proszkową.

    Schemat warstwy Oxsilan® na powierzchni metalu pokrytego farbą proszkową.

    Strona 4 z 4

    Pasywacja chromowa, chromianowanie 
    Obróbkę końcową chromem Cr+3 powierzchni ocynkowanych stosuje się bardzo często zarówno w hutach, galwanizerniach, jak i czasami w cynkowniach ogniowych. Pasywacja zabezpiecza nam powierzchnię cynku przed białą korozją. Nie stanowi jednak dobrego przygotowania powierzchni przed lakierowaniem. Powierzchnia cynku spasywowana chromem jest najczęściej niezwilżalna i stwarza duże problemy w zagwarantowaniu dobrej przyczepności farby do podłoża. Niemniej jednak możliwe jest prowadzenie specjalnych procesów chromianowania powierzchni cynku zarówno w hucie dla procesów ciągłych, jak i dla pojedynczych detali. Jest to jednak proces bardzo czuły i trudny do prowadzenia. Wyspecjalizowane firmy chemiczne posiadają nie tylko opracowane i sprawdzone kąpiele do chromianowania cynku, ale także gwarantują stały nadzór techniczny nad przebiegającym procesem. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obróbki polimerowe 
    Obróbki polimerowe stanowią interesującą, alternatywną metodę chemicznego przygotowania powierzchni przed lakierowaniem zarówno powierzchni ocynkowanych, jak i stali czarnej i aluminium. Procesy te wykorzystują zazwyczaj dyspersje polimerów w wodnym roztworze zawierającym cyrkon. Technologia ta jest modyfikacją technologii pasywacji organicznej stosowanej bezpośrednio po procesie cynkowania ogniowego. W odróżnieniu od pasywacji chromowej powierzchnię taką można bardzo łatwo polakierować – powłoka polimerowa gwarantuje doskonałą przyczepność farby do podłoża, a przede wszystkim bardzo dobrą odporność korozyjną. 

    Podsumowanie 

    Proces przygotowania powierzchni przed lakierowaniem ma bardzo duży wpływ na ocenę użytkową elementów systemu duplex. Elementy wystawiane są na działanie bardzo agresywnego środowiska, które przenikając przez warstwę lakieru powoduje korozję powierzchni cynku, pęcherzenie i utratę przyczepności farby do podłoża. W konsekwencji element taki wymaga dodatkowej konserwacji lub całkowitej wymiany. Koszty związane z procesem chemicznego przygotowania powierzchni są wielokrotnie niższe niż proces lakierowania. Dlatego też przygotowania powierzchni nie wolno lekceważyć, gdyż skutki tego mogą być dramatyczne i bardzo kosztowne.

    Marek Budziszewski 
    Chemetall Polska Sp. z o.o.  

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...