• ReklamaA1 - silpol v2
ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

Przygotowanie Powierzchni

Wydanie nr: 4(114)/2018

Artykuły branżowe

Przygotowanie Powierzchni

ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 18 minut

Strona 5 z 8


Dysza (a) wytwarzająca otoczkę wodną strumieniowi suchego ścierniwa firmy Contractor WBA i (b) dysza z wewnętrzną komorą mieszania wody i suchego ścierniwa Contractor WBN.

Nowe techniki strumieniowo-ściernego oczyszczania powierzchni

  • Pneumatyczna obróbka strumieniowo-ścierna w temperaturze 60–80°C, tzw. termoblasting, działanie przez doprowadzenie do głowicy czyszczącej płomienia propanowo-butanowego, metoda opracowana we Lwowskim Instytucie Fizyko-Mechanicznym. Praca przy zastosowaniu dyszy o średnicy 16 mm, wydajności rzędu 25–35 m2/h przy jednoczesnym znacznym spadku zużycia sprężonego powietrza do 3–4 m3/min. 
  • Płomień lasera gazowego, działanie poprzez odparowanie cienkiej powłoki lakierowej lub odpryskiwanie grubszych powłok. Czasem łączy się ze schładzaniem powierzchni strumieniem suchego lodu. Oczyszczanie powierzchni plazmą niskotemperaturową z zabrudzeń olejowych i smarów, wytwarzając poprzez strumień gazów zjonizowanych temperaturę podłoża 30–100°C.
  • Ksenonowa lampa błyskowa, której działanie polega na spalaniu powłoki organicznej wysokoenergetycznymi impulsami świetlnymi osiągającymi wzrost temperatury podłoża ponad 1000°C. Spaloną powłokę usuwa się za pomocą szczotki.
  • Oczyszczanie powierzchni i usuwanie powłok lakierowych strumieniem powietrznym lub wodnym ziaren z kwaśnego węglanu sodu.
  • Usuwanie powłok lakierowych za pomocą strumienia wody z dodatkiem ziaren suchego lodu.
  • Usuwanie powłok lakierowych za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem po nadaniu strumieniowi ruchu kawitacyjnego.
  • Usuwanie powłok lakierowych z cienkich blach za pomocą strumienia suchego lodu (zestalony CO2) w strumieniu powietrza lub wody. Zaletą tej technologii jest brak odpadu ścierniwa.
  • Do precyzyjnego czyszczenia części elektronicznych i kompozytowych stosuje się strumień ciekłego CO2 o ciśnieniu od 5 do 21 MPa.
  • Do usuwania starych powłok stosuje się mało znaną metodę Sponge Jet, tj. strumienia powietrznego różnych ziaren ściernych zatopionych w poliuretanowym tworzywie piankowym. Można tą metodą chropowacić podłoże, ścierniwo jest oczyszczane i zawracane ponownie do obiegu, zmniejszając jednocześnie pylenie i zbierając zanieczyszczenia jonami rozpuszczalnymi.
  • Strumień powietrzny ziaren ściernych wykonanych z różnych tworzyw sztucznych o różnorakich kształtach stosuje się do usuwania farb z cienkich kadłubów samolotowych wykonanych ze stopów aluminium lub kompozytów.

W tabeli 2 zestawiono efektywność poszczególnych narzędzi i urządzeń.