• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 2(112)/2018

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  09.05.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Neutralizator ścieków z linii przygotowania powierzchni profili aluminiowych.

    Neutralizator ścieków z linii przygotowania powierzchni profili aluminiowych.

    Strona 2 z 4

    REGENERACJA KĄPIELI 

    Przedłużenie żywotności kąpieli, a co za tym idzie zmniejszenie częstotliwości zrzutów, pozwala na ograniczenie ładunku zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach, zmniejsza również koszty eksploatacyjne procesu.
    W związku z tym proponujemy, w celu oczyszczenia kąpieli myjąco-fosforanującej, zastosowanie układu technologicznego składającego się ze zblokowanego separatora zawiesin i ropopochodnych wyposażonego w pakiet koalescencyjny oraz tarczowy wyławiacz oleju. Oczyszczona kąpiel recyrkulowana jest do wanny procesowej w linii przygotowania powierzchni  lub po podgrzaniu w przepływowym wymienniku ciepła przetłaczana do lancy natryskowej w kabinie myjącej. Procesy technologiczne w tym układzie mają na celu oddzielenie od kąpieli myjącej zawiesin łatwo opadających: wiórów, opiłków, ścierniwa, kryształów fosforanów oraz niezemulgowanych substancji ropopochodnych. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    NEUTRALIZACJA ŚCIEKÓW

    Dla instalacji, które generują ścieki chemiczne, proponujemy zastosowanie układu neutralizacji okresowej z wykorzystaniem reaktora wielofunkcyjnego. Proces neutralizacji w takim reaktorze przebiega w kilku etapach:

    • strącanie fosforanów i koagulacja zawiesin ścieków solami żelazowymi,
    • neutralizacja ścieków ługiem sodowym lub mlekiem wapiennym do pH 8,0…9,0,
    • flokulacja wytrąconych osadów,
    • sedymentacja sflokulowanych osadów,
    • grawitacyjne zagęszczenie osadów w zbiorniku osadowym,
    • odwodnienie osadów w prasie filtracyjnej.

    Ścieki surowe podawane są z pierwszej płuczki kaskadowej za pomocą pompy odśrodkowej do zbiornika retencyjnego. Ze zbiornika ścieki przetłaczane są pompą do reaktora neutralizacji. Po napełnieniu reaktora do ścieków dozowany jest w pierwszej kolejności, za pomocą pompy dozującej, roztwór koagulanta w ilości określonej podczas rozruchu technologicznego. W celu obniżenia odczynu ścieków ułatwiającego deemulgację tłuszczów do reaktora dozowany jest roztwór  kwasu siarkowego, według wskazań układu pomiarowego pH do momentu osiągnięcia założonego odczynu ścieków w granicach 5…6. Deemulgacja olejów prowadzona jest przez określony czas, po czym do reaktora dozowany jest pompą dozującą ług sodowy lub mleko wapienne. Wodorotlenek powoduje strącanie się wodorotlenków metali oraz normalizuje odczyn ścieków. Po zakończeniu reakcji do reaktora podawany jest z zespołu dozowania roztwór flokulanta i następuje proces flokulacji wytrąconych zawiesin. Następnie ścieki pozostawione są w bezruchu na ok. dwie godziny, a wytrącone osady ulegają sedymentacji w dolnej części zbiornika i gromadzą się w leju osadowym.

    Osad odbierany jest z reaktora za pomocą pompy i przetłaczany do zbiornika osadu, skąd pompą przetłaczany na prasę filtracyjną, w której ulega odwodnieniu. Osady po odwodnieniu przekazywane są do utylizacji. 
    Przepracowane kąpiele przetłaczane są pompą do zbiornika retencyjnego, skąd dozowane są do reaktora neutralizacji i obrabiane wraz ze ściekami rozcieńczonymi.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Zespół oczyszczania kąpieli.
    Schemat blokowy neutralizatora ścieków.
    Neutralizator ścieków z linii przygotowania powierzchni profili aluminiowych.
    Schemat instalacji odzysku wody.
    Widok zblokowanego neutralizatora ścieków z zespołem odzysku kąpieli.
    Zespół neutralizatora ścieków.
    Zespół filtrów workowych osadów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...