• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(107)/2017

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  12.06.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Wykres 1. Najczęstsze przyczyny niskiej trwałości powłok ochronnych. [1]

    Wykres 1. Najczęstsze przyczyny niskiej trwałości powłok ochronnych. [1]

    Strona 5 z 7

    Rysunek 5.  Wadliwe i właściwe ułożenie kształtowników w konstrukcji mające wpływ na kumulowanie się soli, aktywnych osadów sprzyjających wnikaniu jonów rozpuszczalnych w głąb powłoki, skrajnych wartości pH oraz ich zmiękczania, zatrzymywania wilgoci i podtrzymywania życia biologicznego na powłoce i korozji biologicznej. 
     

    2. Zanieczyszczenia półpłynne i płynne

    • Zatłuszczenia powierzchniowe – pochodzą najczęściej z pozostawiania chłodziw stosowanych podczas obróbki wiórowej, smarów i cieczy technologicznych do obróbki plastycznej, wycieków cieczy hydraulicznych i smarnych, środków konserwujących powierzchnie obrobione mechanicznie, środków antykorozyjnej ochrony czasowej, smarów łożyskowych itp. zanieczyszczeń powiększonych niechlujstwem pracowników (brudne rękawice, odzież ochronna, buty i niemyte ręce). Do ich identyfikacji służą wskazania normy PN ISO 8502-7 – „polowa metoda oznaczania oleju i smarów”.
    • Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • Wilgoć lub woda na powierzchni – pochodząca z opadów atmosferycznych (śnieg i deszcz), z przeciekających dachów, skraplającej się pary, nieszczelności instalacji wodnej, zawodnionej instalacji sprężonego powietrza, występujące zwłaszcza zimą przy braku sprawnych odwadniaczy, najczęściej jednak pochodzi ona z roszenia. Wilgoć też nie dopuszcza do bliskiego kontaktu nałożonej powłoki z podłożem oraz przyśpiesza proces powstawania rdzy podpowłokowej. Roszenie następuje w wyniku splotu niekorzystnych czynników atmosferycznych, to jest wtedy, jeżeli w powietrzu nagromadzona jest wilgoć oraz temperatura powierzchni, która nie powinna być zroszona, jest niższa od temperatury otoczenia. Roszenie jest przyczyną tworzenia się tak zwanej rdzy nalotowej. Szczególnie intensywnie rdza nalotowa następuje po obróbce strumieniowo-ściernej, zwłaszcza po śrutowaniu. Następuje to nie tylko na skutek rozwinięcia powierzchni i usunięcia zabrudzeń powierzchniowych, wzrostu energii powierzchniowej, ale też i usunięcia tlenków pasywujących powierzchnię. Według danych producenta ścierniw syntetycznych Dynamit Nobel Chemikalien, rdza nalotowa zależy też od rodzaju ścierniwa użytego do obróbki powierzchni. Stal St52 w atmosferze wilgotności względnej 60–80% w pomieszczeniu, oczyszczona śrutem, rdzewieje po 4 godzinach, żużlem paleniskowym po 3 dniach, żużlem pomiedziowym po 14 dniach a elektrokorundem po 42 dniach. Garnet poddany przez producenta operacji płukania powinien mieć wartość zbliżoną do elektrokorundu. Wyniki te nasuwają wniosek, iż odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi zdolność do reakcji korozyjnych na powierzchni oczyszczonej ziaren ścierniwa wbitych w powierzchnię oczyszczoną i ich ilość.
      Do oceny wilgotności służą normy: ISO 8502-8 – „polowa metoda refraktometrycznego oznaczania wilgoci” i PN EN ISO 8502-4 – „wskazówki dotyczące oceny prawdopodobieństwa powstawania wilgoci (roszenia) na powierzchniach przygotowanych do malowania”. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...