Wykres 1. Najczęstsze przyczyny niskiej trwałości powłok ochronnych. [1]
3. Zanieczyszczenia jonowe
- Zanieczyszczenia solami rozpuszczalnymi, zwane też jonowymi – są to niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia pochodzące z atmosfery przemysłowej, transportu (zimowe posypywanie jezdni i ubytki transportowe chemikaliów sypkich), reakcji wymiany między agresywnymi gazami przemysłowymi a produktami korozji. Zanieczyszczenia te obniżają znacznie ochronne działanie powłok, zwłaszcza w ciężkich warunkach eksploatacji (morska, nadmorska, ciężka przemysłowa, w zanurzeniu w wodzie i glebie). Normy:
- PN EN ISO 8502-5 – „oznaczanie chlorków na powierzchniach oczyszczonych przed malowaniem metodą rurek wskaźnikowych”
- PN EN ISO 8502-6 – „ekstrakcja (zdejmowanie z powierzchni) zanieczyszczeń rozpuszczalnych z powierzchni oczyszczanej do analizy metodą Breslea”
- PN ISO 8502-10 – „terenowa metoda objętościowego oznaczania chlorków”
- PN ISO 8502-11 – „polowa metoda turbidimetrycznego oznaczania rozpuszczalnych w wodzie siarczanów”
- PN ISO 8502-12 – „terenowa metoda objętościowego oznaczania jonów żelaza”
- PN ISO 8502-13 – „terenowa metoda oznaczania soli rozpuszczalnych w wodzie”
Więcej szczegółów podam w następnych artykułach.
Fotografia 1. Wady powłok malarskich: a) odstawanie i łuszczenie, b) pęcherze [12].
Rysunek 6. Miejsca akumulacji wilgoci w powłoce na stali [13].
Wady powłok powstałych na skutek rdzy podpowłokowej
Odstawanie i łuszczenie powłoki następuje najczęściej na skutek niewłaściwego przygotowania powierzchni do malowania (fotografia 1). Pęcherze pojawiają się na powłokach malarskich z różnych przyczyn: niestarannego przygotowania powierzchni, zawilgocenia materiału malarskiego, zbyt grubych warstw, zbyt energicznego mieszania farby w przypadku malowania zanurzeniowego, korozji podpowłokowej [12].
Następne części artykułu będą opisywać stopnie przygotowania powierzchni pod powłoki ochronne, zanieczyszczenia jonowe o wbitych w powierzchnię metalową rozbitych ziaren ściernych i ich reakcje z podłożem.
Komentarze (0)