• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(137)/2022

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  08.07.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Kąpiel odtłuszczająca z unoszącą się na powierzchni warstwą oleju – brak separatora oleju.

    Kąpiel odtłuszczająca z unoszącą się na powierzchni warstwą oleju – brak separatora oleju.

    Strona 1 z 3

    Jak lakiernicy unikają błędów we wstępnej obróbce chemicznej

    Przyczepności powłoki nie można uzyskać na podłożach metalowych bez odpowiedniej obróbki wstępnej. Jednak w praktyce często bagatelizuje się ten temat, niezbędny w procesach powlekania. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w analizie laboratorium eksperckiego Dr. Herrmann GmbH: w 38% przypadków brak lub nieprawidłowa obróbka chemiczna jest głównym źródłem błędów w zbadanych przypadkach uszkodzeń powłok. Po prawie 20 latach pracy ekspert w dziedzinie ochrony antykorozyjnej i malowania proszkowego wraz ze specjalistami ze swojego laboratorium przeanalizował teraz ponad 1150 przypadków uszkodzeń. Przyczyny uszkodzeń, które w sposób obiektywny określono za pomocą szerokiej gamy metod pomiarowych i analitycznych, zostały skategoryzowane i przypisane do dziewięciu obszarów z zakresu technologii powlekania (patrz tabela). Przyczyny błędów będą analizowane i przedstawiane w kilkuczęściowym cyklu artykułów w czasopiśmie „BESSER LACKIEREN”.

    Uszkodzenia będące następstwem nieodpowiedniej wstępnej obróbki chemicznej są zwykle spowodowane niewystarczającym odtłuszczeniem i/lub oczyszczeniem powierzchni metalowej. Na dostarczonych elementach przeznaczonych do malowania mogą znajdować się zanieczyszczenia, takie jak olej, smar, wosk, kurz, popiół, sól i stare powłoki lub specyficzne osady, takie jak tlenki, zendra lub przebarwienia spowodowane spawaniem. Wszystkie te zanieczyszczenia muszą być dokładnie usunięte przed malowaniem, w przeciwnym razie znacznie pogorszy się działanie antykorozyjne i przyczepność powłoki lakierniczej. 
    – Niewystarczające oczyszczenie jest spowodowane albo mocno zabrudzonymi częściami, albo niewłaściwie ustawionymi parametrami kąpieli do obróbki wstępnej lub czasu cyklu – wyjaśnia dr Herrmann. – Z jednej strony parametry kąpieli należy regularnie kontrolować i w razie potrzeby skorygować lub wymienić kąpiel, jeśli stopień zanieczyszczenia jest zbyt wysoki. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że elementy przeznaczone do malowania nie tylko zostaną niewystarczająco oczyszczone, ale mogą nawet stać się jeszcze bardziej tłuste niż były wcześniej. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Powiedzenie „czas to złoto” odnosi się również dzisiaj do lakierni – niekiedy stosuje się w nich bardzo krótkie czasy taktu lub czasy cyklu w celu obniżenia kosztów lub zwiększenia zysków. W przypadku lakierowania części bardziej zabrudzonych lub tłustych niż zwykłe produkty standardowe, nawet jeśli skład chemiczny kąpieli jest ustawiony prawidłowo, to czas reakcji jest zbyt krótki dla tego zastosowania. W rezultacie na powierzchni podłoża pozostają resztki powłok lub istniejące tlenki nie są całkowicie wytrawiane. – Prowadzi to do braku przyczepności kolejno nanoszonych powłok i przedwczesnego uszkodzenia ochrony antykorozyjnej, zwłaszcza jeśli zakłócone zostanie wytworzenie się niezbędnej warstwy konwersyjnej lub pasywnej – mówi dr Herrmann. 
    Skuteczność czyszczenia zależy w szczególności od kilku czynników, takich jak początkowy stan tłustych osadów powierzchniowych na obrabianych częściach oraz ustawienie specjalnych parametrów kąpieli i czasu reakcji aktywnych związków chemicznych. W związku z tym ekspert dr Herrmann zaleca regularną kontrolę jakości odtłuszczenia bezpośrednio na obrabianym przedmiocie, na przykład w wewnętrznym laboratorium poprzez oznaczenie węgla resztkowego. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że skład chemiczny kąpieli jest optymalnie dostosowany do elementów przeznaczonych do malowania. 
    – Oprócz niedostatecznego oczyszczenia, to zbyt słabe lub nie w pełni wytworzone powłoki konwersyjne lub pasywacje, które obejmują procesy bezchromowe, fosforanowanie cynkowe lub żelazowe, są zawsze powodem problemów z przyczepnością. Przyczyna leży częściowo w niedostatecznym oczyszczeniu, ale także w krótkim czasie przebywania podłoży w poszczególnych strefach obróbki wstępnej – wyjaśnia dr Herrmann.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Postępujący rozwój białej i czerwonej korozji na ocynkowanych elementach pokazuje, że fosforanowanie żelazowe jest w tym przypadku nieodpowiednio zastosowaną obróbką wstępną.
    Odklejanie się powłoki proszkowej w obszarze skośnych łączeń z powodu niewystarczającej przyczepności warstwy farby jest wynikiem niewytworzonej warstwy konwersyjnej na tych aluminiowych profilach zaciskowych.
    Fotele na stadionie piłkarskim w Augsburgu noszą ślady korozji. Fosforanowanie żelazowe z pojedynczą powłoką proszkową jest niewystarczającą ochroną przed korozją dla części ze stali nieocynkowanej.
    Resztki smaru na powierzchni elementu stalowego przeznaczonego do malowania – będącego po wstępnej obróbce chemicznej – pozostały z powodu wysokiego stopnia początkowego zabrudzenia oraz niewystarczającej czystości kąpieli. Obróbka elementu odbyła się w linii przelotowej z tylko jedną kąpielą odtłuszczającą i późniejszą pasywacją bezchromową.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...