• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 6

    Fotografie 2. Wizualne wzorce czystości powierzchni po oczyszczeniu wg International HB.

    Opis standardu oczyszczania starych powłok okrętowych strumieniem wody UHP Hydrojetting DW2

    W tym standardzie usunięta jest luźna zgorzelina, rdza i słabo przylegające powłoki. Różne plamy starych systemów powłokowych i mocno przylegająca zgorzelina walcownicza są nadal obecne. Cienkie powłoki są w większości usuwane. Przed wyschnięciem powstaje na powierzchni metalu słaby połysk, który zanika w trakcie suszenia na skutek rdzewienia.

    Hydro jetting DW3 
    Jak DW2. Mocno przylegająca zgorzelina hutnicza jest nadal obecna. Z silnie przylegającą rdzą do najbardziej cienkich ciemnych warstw tlenków i/lub obecnych niewielkich pozostałości w dolinach chropowatości. Mocno przylegające stare powłoki resztkowe w obszarach z plamami, mogą występować uszkodzenia, różne rozproszone małe plamki i pozostałości w dolinach chropowatości. Cienkie powłoki na wcześniej oczyszczonych powierzchniach są całkiem usunięte. Przed suszeniem powstaje na powierzchni metalu wyraźny połysk, który zanika podczas suszenia z powodu rdzewienia nalotowego. Patrz fotografie 6.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowanie powierzchni metodą hydrostrumieniową (strumień wodny) staje się coraz częstsze i stopniowo zastępuje tradycyjne metody. Substytucja opiera się zasadniczo na trzech korzyściach:

    • środowisko (eliminacja kurzu),
    • większa liczba pokryć mających zastosowanie na powierzchniach oczyszczonych wodą,
    • wyższy stopień penetracji wody w szczelinach na przygotowywanej powierzchni. 

    Niemniej jednak, mając na uwadze, że przepisy dotyczące tradycyjnego czyszczenia są bardzo rozwinięte, nie ma tak obszernych przepisów, które określałyby dowolny aspekt hydrooczyszczania.

    Fotografie 3. Wizualne standardy po piaskowaniu mokrym wg International SB.

    Fotografie 4. Standardy mokrego piaskowania WAB 1 do WAB – 5 i WAB – 8.

    Opisy standardów oczyszczania powierzchni stalowych strumieniem wody pod ciśnieniem z dodatkiem ścierniw

    International SB – standardy oczyszczania mokrym ścierniwem i początkowe klasy rdzy.
    Norma przedstawia dwie początkowe klasy stali, które rdzewieją. Są one oznaczone jako stopnie C i D i są porównywalne z rdzą opisaną w normie przygotowania powierzchni ISO 8501-1 i standardzie przygotowania powierzchni SSPC VIS-1-89 do malowania konstrukcji stalowych. 
    Definicje nowe są następujące:
    SB2 – gruntowne czyszczenie mokrym ścierniwem (Slurry­­blast)
    Podczas oglądania bez powiększenia powierzchnia powinna być wolna od widocznego oleju, smaru, brudu, większości powłok lakierniczych i ciał obcych. Wszelkie pozostałe zanieczyszczenia muszą być mocno przylegające.
    SB2½ – bardzo dokładne czyszczenie mokrym ścierniwem (Slurryblast)
    Podczas oglądania bez powiększenia powierzchnia powinna być wolna od widocznego oleju, smaru, brudu, rdzy, powłok lakierniczych i ciał obcych, z wyjątkiem nieznacznych zabrudzeń. Nieznaczne zabarwienie ogranicza się do lekkich cieni, smug lub drobnych przebarwień.
    Stopnie zardzewienia rdzą nalotową (Flash Rust) – norma ilustruje trzy stopnie rdzewienia nalotowego, jak w International HB. 
    Procedura korzystania ze standardu:

    • wybierz zdjęcie gatunku rdzy, który najbardziej przypomina rodzaj rdzy stali do czyszczenia. Wcześniej pomalowana stal może być klasyfikowana jako klasa C lub D, w zależności od ilości wżerów,
    • wybierz zdjęcie przedstawiające stopień czyszczenia, który został określony. Na przykład, jeśli początkowa klasa rdzy to D i dokładnie czyszczona mokrym ścierniwem jest określona jako SB2, wtedy użyj fotografii D SB2,
    • porównaj przygotowaną powierzchnię ze zdjęciem wybranym zaraz po mokrym piaskowaniu, ale zanim ta powierzchnia zardzewieje, aby ocenić stopień czyszczenia,
    • przed malowaniem należy porównać rdzewiejącą powierzchnię z rdzewiejącą rdzą nalotową na fotografii. Na przykład: D SB2 L, D SB2 M, D SB2 H, aby ocenić stopień zardzewienia, który wystąpił.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...