μ-Jet Truck składa się z UHP pompy, automatycznego leja zasypowego, generatora i sprężarki z kompletem urządzeń peryferyjnych oraz warsztatowych [5].
Zastosowanie
Istnieje wiele udanych zastosowań metody UHPAB, szczególnie w zakresie remontów statków, stalowego budownictwa wodnego, spoin, linii powlekania rur, platform wiertniczych, dużych zbiorników. Metoda ma wiele zalet aplikacji technicznych i jakościowych, a w szczególności:
- bardzo niskie pylenie
- niskie zużycie ścierniwa
- małe zużycie wody
- małe zużycia energii oraz paliwa
- wysoką wydajność dzięki wysokiej prędkości ziaren ściernych
- bardzo wysoką skuteczność czyszczenia przez fazę wodną
- uzyskiwanie pożądanego profilu chropowatości powierzchni
- zapewnia doskonałą przyczepność między podłożem a powłoką
Skuteczność tej metody zależy w znacznym stopniu od warunków brzegowych zastosowania, a w tym między innymi od geometrii obiektów, dostępności powierzchni obrabianych, organizacji pracy, kwalifikacji obsługi, posiadanego sprzętu. Można osiągać wydajność do 20 m²/godz. Przy bardziej skomplikowanej geometrii obiektu, tak jak w przypadku wszystkich rodzajów ścierniw, to nawet UHPAB zmniejsza swoją skuteczność. Koszty również podlegają ograniczeniom stosowania zależnie od warunków regionalnych i lokalnych (np. wynagrodzenia, pracy i agencje ochrony środowiska). Dlatego należy uzyskać informacje na temat kosztów. Muszą być one określane odrębnie dla każdego obiektu [12].
Relatywny koszt obróbki strumieniowo-ściernej UHPAB z pomocą urządzenia μ-Jet wynosi 100% a UHP 211% [2].
Marek Marcinkowski
Komentarze (0)