Firma Rosti Automotive Pickering zastąpiła etap czyszczenia ręcznego całkowicie zautomatyzowanym procesem czyszczenia strumieniem suchego lodu i osiągnęła zwrot z inwestycji po zaledwie trzech miesiącach.
Nieocenione doświadczenie w przemyśle motoryzacyjnym
System quattroClean firmy acp był tym, czego firma potrzebowała. System wykorzystuje jako środek czyszczący ciekły dwutlenek węgla, który cechuje prawie nieskończony okres przechowywania. BOC (British Oxygen Company) dostarcza go firmie Rosti. Jest obojętny dla środowiska i wytwarzany jako produkt uboczny procesów produkcji chemicznej, jak również produkcji energii z biomasy.
Niepalny, nietoksyczny i odporny na korozję ciekły dwutlenek węgla doprowadza się pod ciśnieniem przez niezużywalną i dwuelementową okrągłą dyszę wylotową systemu acp i rozszerza się na wyjściu, tworząc drobne kryształki śniegu CO2. Kryształki te zostają następnie okryte płaszczem strumienia sprężonego powietrza i rozpędzone do prędkości ponaddźwiękowej. Kiedy na powierzchnię do wyczyszczenia oddziałuje niepowodujący ścierania strumień śniegu i sprężonego powietrza, to następuje oddziaływanie efektów termicznych, mechanicznych, sublimacja oraz działanie rozpuszczalników. Te cztery sposoby działania zapewniają, że drobne zanieczyszczenia, na przykład pozostałości po chłodziwach i środkach oddzielających, jak również cząsteczkowe zanieczyszczenia niesione przez powietrze, w tym pył i meszek są usuwane niezawodnie i w sposób odtwarzalny. – Wybraliśmy rozwiązanie acp z zakresu czyszczenia, ponieważ niezawodnie usuwa różne rodzaje zanieczyszczeń – twierdzi Thomas Clark. – Kompaktowa konstrukcja systemu miała także duży wpływ na nasz wybór. Biorąc pod uwagę to, że kilku producentów OEM już skutecznie korzysta z tego systemu, firmie act udało się zdobyć rozległe doświadczenie w przemyśle motoryzacyjnym.
W pełni zautomatyzowany etap czyszczenia, zintegrowany z linią lakierniczą
W oparciu o wymogi firmy Rosti Automotive Pickering acp opracowała system czyszczący z tradycyjnym robotem lakierniczym, który składa się z trzech układów dysz. Każdy układ wyposażony jest w sześć dysz quattroClean, a sprężone powietrze i ciekły dwutlenek węgla zostaje doprowadzony do układów za pomocą węży. Układ z robotem znajduje się w komórce – przypominającej kabinę lakierniczą – i jest zintegrowany z linią lakierniczą. Sterowanie systemu czyszczącego zostało również zintegrowane ze sterownikiem PLC linii w celu ułatwienia działania. – Oprócz pomocy przy projektowaniu systemu firma acp również mocno wsparła nas w uruchomieniu systemu quattroClean i pokazała naszym pracownikom, jak korzystać z jego różnych funkcji – komentuje Thomas Clark.
Komentarze (0)