• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  16.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Wypełnienie linii a obniżenie zużycia energii

    Ceny energii w całej Europie rosną w zawrotnym tempie, a obniżenie jej zużycia nigdy wcześniej nie było tak ważne. Rozwiązanie tego problemu może być proste i niesie ze sobą nowe możliwości. Zapewnia niższe koszty i większy zysk, jednocześnie sprawiając, że przemysł lakierniczy jest bardziej przyjazny środowisku.

    Przemysł lakierniczy jest bardzo energochłonny. Wiemy o tym od dawna, ale nigdy nie znaliśmy dokładnych ilości energii, które zostają utracone w trakcie procesów technologicznych. Teraz je znamy.
    Spotykamy się z Petterem Töreforsem, dyrektorem generalnym i właścicielem HangOn AB – szwedzkiej firmy zajmującej się opracowywaniem i produkcją rozwiązań do zawieszania, maskowania i obsługi, które są obecnie dystrybuowane do ponad 40 krajów na całym świecie. Na początku działalności jego pomysł na biznes opierał się przede wszystkim na pomaganiu klientom w zwiększaniu wydajności oraz rentowności ich procesów związanych z lakierowaniem i zadanie to zakończyło się sukcesem. Tematem, który ostatnimi laty pochłaniał uwagę HangOn od momentu, gdy 20 lat temu przeprowadziła analizę cyklu życia (LCA) własnych produktów, jest problem zrównoważonego rozwoju. Pracownicy firmy nieustannie odwiedzali klientów i analizowali ich potrzeby związane z dalszym rozwojem.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    – Oczywiście znalezienie właściwych rozwiązań dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju firm z branży lakierniczej jest najważniejsze, co możemy zrobić dla naszych klientów – przyznaje Petter Törefors.

    Zrównoważony rozwój – najwyższy priorytet
    Na przestrzeni minionych dekad kwestia zrównoważonego rozwoju w branży lakierniczej miała najwyższy priorytet. Chodzi przede wszystkim o ograniczanie emisji, zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza i wody oraz dokładanie starań w celu ponownego opracowania i produkcji przyjaznych dla środowiska powłok. Branża lakiernicza przebyła ponadto daleką drogę od badania i doskonalenia technologii bioodnawialnych do redukcji śladu węglowego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo certyfikowanych, neutralnych dla środowiska farb i lakierów, które wyróżniają się znacznie niższymi poziomami toksyczności oraz zawierają składniki podlegające recyklingowi. Niektóre farby są jednocześnie przyjazne środowisku, a ich używanie jest bardziej opłacalne niż farb tradycyjnych. 

    Zużycie energii przez linię lakierniczą
    Wysoka świadomość klientów wymusza jednak poszukiwanie nowych rozwiązań. Obecnie producenci OEM w ujęciu ogólnym i branża motoryzacyjna w ujęciu szczegółowym muszą szukać rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, dzięki którym mogliby oddziaływać na cały łańcuch wartości. Kluczowa kwestia, którą należało zbadać, dotyczyła określenia wartości zużywanej energii i jej strat na linii lakierniczej.
    – Zdecydowaliśmy, że musimy znaleźć rozwiązanie – wyjaśnia Törefors. 
    Zadanie, które Petter Törefors z zespołem HangOn postanowił wykonać w pierwszej kolejności, polegało na dogłębnym przeanalizowaniu faktycznego zużycia energii na linii lakierniczej. Aby je zrealizować, kompleksowo zbadano pięć różnych konfiguracji linii do nakładania powłok proszkowych. W zakresie badań swojego wsparcia udzielił Anders Jansson, ekspert ds. obróbki powierzchni z firmy Meyer & Hjort AB.
    – Wyniki badań dość niespodziewanie wykazały, że niezależnie od liczby towarów na linii zużycie energii było stałe: wahało się od 80 do 90% – mówi Törefors. – Przykładowo zwiększanie przepływu towarów pięć razy na godzinę, gdy zamiast standardowych haków użyte zostaną listwy HQC, spowoduje wzrost zużycia energii zaledwie o 18%.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?
    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?
    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?
    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...