Zanim nastąpi malowanie proszkowe, elementy stalowe są najpierw poddawane procesowi katodowego lakierowania zanurzeniowego. Podkład, którego grubość warstwy wynosi od 10 do 40 µm, jest niezwykle odporny na korozję, a także działanie kwasów i zasad.
Koncentracja na ochronie przed korozją, jakości, wyglądzie i trwałości
Czy to na budynkach, czy na zewnętrznych częściach mebli, pojazdów lub maszyn rolniczych i budowlanych – w przypadku stosowania stali na powierzchniach zewnętrznych jej obróbka jest absolutną koniecznością. Wymagania stawiane farbom są wyższe niż kiedykolwiek. Oprócz optymalnej jakości i efektywności kosztowej, kluczowe wymagania obejmują jakość materiału, efektywność energetyczną oraz trwałość.
Wysoki poziom ochrony przed korozją i zużyciem, odporność na mechaniczne, chemiczne i fizyczne oddziaływanie środowiska, jak i dekoracyjny wygląd, są jednymi z najważniejszych wymagań, jeśli chodzi o stosowanie malowania powierzchni zewnętrznych do stali. W zależności od zastosowania, ważną rolę odgrywa również wysoki stopień indywidualności i elastyczność. Jednocześnie, presja kosztowa wynikająca z istnienia globalnej konkurencji oraz konieczności stosowania bardziej przyjaznych dla środowiska metod produkcji wymuszają, aby procesy malowania stały się bardziej ekonomiczne i oszczędniejsze dla zasobów. W celu spełnienia tych sprzecznych wymagań, firmy z branży lakierniczej dostarczają nowe i zaawansowane rozwiązania.
Obróbka wstępna chroniąca zasoby
Obróbka produktów przy pomocy fosforanowania żelazowego i cynkowego stała się jakiś czas temu standardową metodą wstępnej obróbki metali. Oszczędności energii obecnie mają jednak miejsce dzięki stosowaniu nowych rozwiązań w zakresie fosforanowania żelazowego, które czynią je skutecznymi już w temperaturach od 30°C do 35°C. Ponadto, zostało już opracowane jednoskładnikowe, wolne od fluoru fosforanowanie żelazowe do zastosowania w natrysku i poprzez zanurzanie. Alternatywne, niskokosztowe i wymagające tylko niewielkiej konserwacji procesy umożliwiły również zastosowanie fosforanowania cynkowego do malowania podłoży z żelaza/stali, które oferują taki sam stopień przyczepności i ochrony antykorozyjnej. Na popularności zyskują również złożone z wielu metali systemy nanoceramiczne do wstępnej obróbki powierzchni metalowych.
Nowe rozwiązania w zakresie rozpuszczalników i farb wodorozcieńczalnych
Co się tyczy farb rozpuszczalnikowych do malowania pojazdów i maszyn, istnieje dążenie do tzw. systemów Ultra High Solid (o bardzo wysokiej zawartości części stałych). Z reguły, w istniejącej już instalacji nie muszą być przeprowadzane żadne zmiany. Opracowany został, na przykład, system malarski, który zawiera 80 procent wagowych części stałych i poniżej 350 g/litr lotnych związków organicznych (VOC). Oprócz 2-składnikowej farby podkładowej poliuretanowej o średnim stopniu ochrony przed korozją, istnieje również 2-składnikowa farba alternatywna, na bazie epoksydu, o wysokim do bardzo wysokiego stopniu ochrony przed korozją, a także 2-składnikowa nawierzchniowa farba poliuretanowa na wysoki połysk. Podczas próby w komorze solnej wyśrutowanej stali do Sa 2,5 przez 504 godziny, system PU-UHS miał rozwarstwienie rzędu 2,5 mm oraz korozję 0,3 mm. Wierzchnia warstwa UHS wykazała się również być bardzo odporną na działanie substancji chemicznych, a także światła i warunków atmosferycznych.
Komentarze (0)