W piecach dwukomorowych podkład i powłoka proszkowa są wypalane w temperaturze 190–200°C przez maksymalnie 30 minut.
Producent ERO stawia na sprawdzony system farb ciekłych i niskotemperaturowych farb proszkowych (NT)
Firma ERO GmbH scentralizowała swoje procesy lakiernicze i wykorzystuje sprawdzone systemy oparte na farbach ciekłych i niskotemperaturowych farbach proszkowych, aby zapewnić swoim produktom najlepszą możliwą ochronę przed korozją wywołaną klimatem, kwasem winowym i środkami chemicznymi.
ERO jest największym niemieckim producentem urządzeń i maszyn do produkcji wina do użytku zewnętrznego. – Nasze maszyny są stosowane również w USA, Australii i Południowej Afryce, a niezawodna ochrona przed korozją jest niezbędna w transporcie morskim – mówi Georg Ehlen, kierownik produkcji w ERO.
Malowanie zintegrowane w nowym zakładzie
Najpierw zarząd firmy ERO zaplanował scentralizowanie produkcji i zbudowanie nowego zakładu na terenie dotychczas niezagospodarowanym. Aby poprawić ochronę przed korozją, należało zastosować przede wszystkim powlekanie proszkowe do ochrony części przed agresywnym kwasem winowym. Do tej pory ten etap procesu był zlecany firmom zewnętrznym. Zatem w celu wdrożenia tego procesu we własnym zakładzie w przyszłości, firma ERO musiała się zagłębić w tę tematykę. W związku z tym, że do malowania większości komponentów nadal stosowała farby ciekłe, chciała nawiązać współpracę z takim dostawcą systemu farb, który dostarczy wszystkie odcienie kolorów z jednego źródła do wszystkich systemów. W pierwszej kolejności zarząd przedsiębiorstwa ERO spotkał się z ekspertami z firmy Karl Bubenhofer AG. – Jako dostawca systemu, wraz z producentem farb ciekłych Geholit+Wiemer, byliśmy w stanie zaoferować kompetentne doradztwo – mówi Markus Ammann, kierownik rejonu w KABE Pulverlack Deutschland GmbH. – Wszystkie trzy firmy są firmami rodzinnymi o prostej i przejrzystej strukturze. Od samego początku dobrze się rozumieliśmy i jasno się ze sobą komunikowaliśmy. Wymaganie ze strony ERO, czyli zgranie farby proszkowej z farbą ciekłą w odniesieniu do różnych odcieni, było dowodem naszych kompetencji.
– Zapewniamy jednolitość odcieni dzięki stałemu monitorowaniu i dopasowywaniu kolorów lakieru płynnego do oryginalnych wzorników malarskich lakieru proszkowego. Ewentualnie dostosowujemy odcień farby przy produkcji nowych partii w ramach zapewnienia jakości.
Kolory firmowe ERO: czerwony i szary oraz pomarańczowy z linii produktów „Binger”, które znajdują się poza paletą RAL, zostały odtworzone, przetestowane na płytkach wzorcowych i poddane wymaganym testom korozyjnym.
Ręczne powlekanie dwuwarstwowe
Zakres części jest bardzo różnorodny pod względem kształtu i koloru, ale ograniczony do mniejszych partii liczących maks. 50 sztuk. Z tego powodu malowanie zaprojektowano w całości jako proces ręczny. W przypadku ścianek części o grubości w zakresie 1–10 mm stosowana jest niskotemperaturowa farba proszkowa Kabe Polyflex PES-166. – Ta specjalna farba proszkowa do zastosowań zewnętrznych charakteryzuje się wysoką wydajnością i elastycznością w produkcji, a także jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne – mówi Markus Ammann.
Do malowania na mokro przeznaczone są m.in. zbiorniki paliwa, osprzęt lub elementy wykonane z blachy stalowej, a także śrutowane odlewy.
– W tym celu używamy jasnoszarego podkładu do metalu PUR 2K i farby nawierzchniowej z połyskiem PUR 2K, które są idealne do stosowania w maszynach budowlanych i rolniczych, oferując wysoką odporność na wpływy mechaniczne i chemiczne, dobrą podatność na obróbkę i szybkie schnięcie – zapewnia Christian Heilig.
We współpracy z dostawcami farb kierownik produkcji Georg Ehlen docenia wysoki poziom wiedzy technicznej, który wykracza daleko poza obszar lakiernictwa, a także kompleksowe doradztwo i przyjazną obsługę serwisową. Ponadto wyciąga pozytywny wniosek: – Przemyślany proces i lokalizacja lakierni w centrum nowego zakładu zapewniają prostą, ergonomiczną i ekonomiczną produkcję.
Tłumaczenie z Besser Lackieren
Nr 11/2019
Komentarze (0)