Sposoby ograniczenia kosztów jednostkowych można znaleźć na każdym etapie procesu. Przykładowo, efektywności transferu większe niż 90% można uzyskać stosując rozpylacze obrotowe o dużej prędkości.Fot. Sturm
Zwiększona efektywność transferu i ograniczenie strat
Aby uzyskać oszczędności w procesie lakierowania należy wyeliminować przyczyny strat, takie jak mgła lakiernicza, a także straty przy zmianie kolorów w trakcie aplikacji i w przewodach podawania farby. Oszczędności tego typu często można uzyskać przez wdrożenie specjalnej modyfikacji systemu. Jedna z możliwości obejmuje zwiększoną efektywność transferu dzięki wykorzystaniu wzoru natrysku dopasowanego do geometrii elementu przeznaczonego do lakierowania, a także elektrostatycznych pistoletów natryskowych do lakierowania i pistoletów wykorzystujących technologię wstępnej atomizacji i dyszy szczelinowej. Obecnie w zautomatyzowanych aplikacjach obserwowana jest tendencja w kierunku rozpylaczy obrotowych o dużej prędkości, w przypadku których można uzyskać efektywności transferu większe niż 90%.
Komory lakiernicze i suszarnie – najwięksi konsumenci energii
Automatyzacja procesu aplikacji w komorach lakierniczych, oprócz ograniczonego zużycia materiału, zapewnia również lepszą powtarzalność wyników lakierowania i mniejszą liczbę wybrakowanych produktów. Zautomatyzowana aplikacja farby zapewnia także obniżenie kosztów, gdyż łatwiej jest przełączać z systemów świeżego powietrza wywiewanego na powietrze obiegowe w celu klimatyzacji komory lakierniczej. Można uzyskać oszczędności energii rzędu 60-70%. Przykład: w komorach lakierniczych z ręczną aplikacją zużycie energii można ograniczyć optymalizując przepływ powietrza i zapewniając precyzyjną regulację objętości powietrza, a także odzyskując ciepło z powietrza wywiewanego.
Tradycyjne mokre ściany lakiernicze również wymagają użycia znacznej ilości energii i wody. Dla uzyskania oszczędności można wykorzystać proces odpylania na sucho. Dostępne są różne rozwiązania. Korzystają one z różnych koncepcji odpylania, jak szczotki czy specjalne konstrukcje kartonowe.
Wybór odpowiedniego procesu jest warunkiem wstępnym dla uzyskania energooszczędnego i wydajnego materiałowo procesu powlekania o najniższych możliwych kosztach jednostkowych; dotyczy to zarówno lakierowania ciekłego, proszkowego, UV, jak i ich kombinacji. Korzystne okazuje się śledzenie procesów, które były używane przez lata lub nawet dziesięciolecia i porównywanie ich z aktualnie dostępnymi alternatywami.
Komentarze (0)