• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  21.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Wizualizacja platform AirStroke Simple+ z możliwością poruszania się w dwóch osiach

    Wizualizacja platform AirStroke Simple+ z możliwością poruszania się w dwóch osiach

    Strona 1 z 2

    Urządzenia służące do podnoszenia pracowników w strefach ręcznego napylania proszku w kabinach automatycznych

    Z końcem ubiegłego roku firma P.C. Systems, będąca polskim przedstawicielem szwajcarskiego koncernu Gema Switzerland, zgłosiła zapytanie do producenta platform pneumatycznych G-Lift dotyczące urządzeń do udziału w projekcie modernizacji linii lakierniczej w zakładzie AluTeam w Białej Podlaskiej zajmującym się rozwojem i dystrybucją zarówno zabudów w postaci zestawów, jak i komponentów do produkcji przyczep i naczep. Chcąc zapewnić zwiększoną wydajność proponowanej kabiny oraz uwzględniając duże gabaryty detali, zaistniała konieczność ułatwienia bezpiecznego przemieszczania się lakierników, których zadaniem jest kontrola jakości nałożonej powłoki oraz ręczne napylanie proszku lakierniczego w newralgicznych punktach detali. 

    Spotykane rozwiązania i problemy z tym związane

    Dotychczas stosowane rozwiązania spotykane w zakładach produkcyjnych na liniach lakierowania, jak np. drabinki, schodki lub przypadkowo postawione przedmioty, to rozwiązania zazwyczaj doraźne, niespełniające wymagań bezpieczeństwa, obarczone ryzykiem upadku, niemające nic wspólnego z wydajnością i ergonomią pracy. Przy instalacjach malowania proszkowego dużych gabarytów pojawiają się również dodatkowe problemy, takie jak:

    • wymóg stosowania urządzeń dedykowanych do pracy w strefie zagrożonej wybuchem,
    • niebezpieczeństwo upadku przy korzystaniu z rozwiązań doraźnych,
    • brak możliwości podnoszenia/opuszczania podestu,
    • konieczność przestawiania drabin czy schodków,
    • utrudniony dostęp do wnętrza kabiny lakierniczej,
    • utrudnione zachowanie czystości.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dedykowane rozwiązanie 

    Urządzenie G-Lift AirStroke Simple zostało zaprojektowane z myślą o wspomaganiu procesów lakierowania proszkowego, dzięki czemu świetnie spełniło przedstawione wymagania. Lakiernik, wsiadając do platformy roboczej o wymiarach 900 x 900 mm, może podnieść się o 1,5 m, co w pełni pokrywa dostęp do wymaganego pola pracy w danej aplikacji. Głównymi założeniami przy projektowaniu podestu było bezpieczeństwo czynne i bierne oraz ergonomia pracy w strefie zagrożonej wybuchem przy wykorzystaniu wyłącznie napędów pneumatycznych.

    Zalety w pigułce

    • dedykowane urządzenie do podnoszenia w strefie EX,
    • spełnia wymagania dyrektyw odnośnie bezpieczeństwa podnoszenia osób,
    • zwarta konstrukcja zajmująca jak najmniej miejsca,
    • pełen pakiet akcesoriów podnoszących ergonomię pracy,
    • szybki czas montażu urządzenia (wystarczy zakotwić i podpiąć zasilanie),
    • urządzenie w pełni pneumatyczne,
    • brak elementów elektrycznych w strefie zagrożonej wybuchem.

    ZAINSTALOWANE W MALARNI PLATFORMY PNEUMATYCZNE DOSKONALE KOMPONUJĄ SIĘ Z URZĄDZENIAMI FIRMY GEMA. SĄ ONE IDEALNIE DOPASOWANE DO NASZYCH KABIN. MAJĄ WPŁYW NA WYŻSZĄ WYDAJNOŚĆ PROCESU, GDYŻ W PRZYPADKU RĘCZNEGO MALOWANIA DUŻYCH DETALI, UMOŻLIWIAJĄ LAKIERNIKOM SZYBKI DOSTĘP DO GÓRNYCH POWIERZCHNI. OCZYWIŚCIE ROZWIĄZANIE TO WPŁYWA TAKŻE NA POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA PRACY OPERATORÓW LAKIERNI, CO JEST KWESTIĄ NAJWAŻNIEJSZĄ.
    Sylwester Zmysłowski
    Project Manager P.C. Systems

    Budowa urządzenia 

    W uproszczeniu platforma pneumatyczna AirStroke Simple składa się ze stalowej konstrukcji nośnej zakotwionej do posadzki, zwanej masztem, platformy roboczej służącej do przemieszczania operatora, układu napędu podnoszenia, układu sterowania oraz systemów bezpieczeństwa. 

    Dzięki zastosowaniu specjalnych profili prowadzących urządzenie cechuje się płynnością ruchu platformy roboczej, co przekłada się na pewność prowadzenia oraz poczucie stabilności. Urządzenie zasilane jest wyłącznie sprężonym powietrzem z zakładowej instalacji, nie posiada żadnych elementów zasilanych energią elektryczną. Opracowana konstrukcja oraz użyte komponenty są przystosowane do pracy w strefie zagrożonej wybuchem. W palecie urządzeń G-Lift znajduje się również model AirStroke Simple+ z możliwością wysuwu platformy roboczej do wnętrza kabiny. Urządzenie w tej konfiguracji pozwala na lepsze dotarcie do malowanych na tej samej linii detali o zmiennych szerokościach lub wręcz wjazdu koszem do wnętrza detalu. Atutem tego modelu jest instalacja na bocznej ścianie kabiny i wjazd platformy roboczej przez drzwi dostępowe przesuwne lub uchylne służące do czyszczenia lub konserwacji.
    Zespół G-Lift podchodzi indywidualnie do każdego zapytania. Ścisła współpraca pozwala na dostosowanie urządzenia do potrzeb klienta. Indywidualna konfiguracja platformy umożliwia zastosowanie rozwiązań poprawiających ergonomię pracy operatora:

    • szczelina dostępowa (dzielona barierka) w przedniej części platformy roboczej umożliwiająca malowanie w pionie dolnej części detalu, bez konieczności przekładania pistoletu przez barierki,
    • otwierana barierka czołowa umożliwiająca wejście operatora do wnętrza kabiny,
    • rozkładane siedzisko dla operatora podnoszące komfort pracownika podczas oczekiwania na detal,
    • dodatkowe wyjścia do zasilenia urządzeń pneumatycznych, np. odmuchu sprężonego powietrza do czyszczenia urządzenia z proszku,
    • możliwość podniesienia platformy roboczej z poziomu posadzki za pomocą panelu umieszczonego na maszcie – rozwiązanie ułatwiające utrzymanie czystości w obrębie platformy,
    • dedykowane gniazdo odkładcze do pistoletu.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Platformy AirStroke Simple w aplikacji lakierowania proszkowego w zakładzie AluTeam
    System przeciwzgnieceniowy.
    Panel sterowania wraz z wyłącznikiem bezpieczeństwa, dodatkowym wyjściem sprężonego powietrza oraz przyciskiem opuszczania awaryjnego.
    Widok panelu umieszczonego na maszcie.
    Platforma AirStroke Simple ze szczeliną dostępową w czołowej części platformy roboczej

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...