W warstwie zabarwiającej mokrej farby wypełniacz i lakier bazowy łączą się, tworząc podkład wypełniający. Fot. FreiLacke
Farba wodna i powłoka proszkowa – kompleksowe rozwiązanie dla pojazdów szynowych
FreiLacke jest jedyną firmą dostarczającą farby proszkowe i mokre w postaci rozwiązania systemowego dla zaawansowanego programu DetuscheBahn TrainLab.
Ostatni brakujący człon pociągu TrainLab – wagon centralny – uzyskał nowy dekoracyjny wygląd i ochronę przed korozją. Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega na tym, że FreiLacke jest w stanie zapewnić zarówno lakiery ciekłe, jak i proszkowe z jednego źródła.
– To jest nasza unikatowa propozycja sprzedaży – mówi dr Hilmar Weisse, Business Manager Mobility Systems we FreiLacke. – Jako producent farb systemowych mamy możliwość precyzyjnego dostosowania powłok w trakcie ich opracowywania już na etapie produkcji.
W przypadku używanych w obecnym projekcie podkładu do malowania proszkowego „Freopox PB6904” i lakieru proszkowego PU „PU6” dostępne są niedawno udzielone przez Deutsche Bahn AG zezwolenia. Lakiernia podwykonawcza – Wobek Oberflächenschutz ze Stollberg w Erzgebirge, nałożyła powłoki na boczne klapy zaawansowanego wagonu TrainLab, które w tym celu zostały zdemontowane z nadwozia. Klapy zostały najpierw chemicznie odlakierowane i przygotowane podczas obróbki strumieniowo-ściernej do lakierowania.
Nowa kombinacja produktów przetestowana na zaawansowanym urządzeniu TrainLab w praktyce to system mokrej farby „DW11” i farba proszkowa „PU6”. Są to: dwuskładnikowa wodna powłoka poliuretanowa i poliuretanowa powłoka proszkowa, które są bardzo odporne na środki usuwające graffiti oraz kwaśne i alkaliczne środki czyszczące.
Farba na bazie wody ma jeszcze jedną dużą zaletę: w warstwie barwiącej wypełniacz i lakier bazowy są łączone w farbie jako podkład wypełniający. Dzięki zastosowaniu tego podkładu wypełniającego eliminowany jest jeden z etapów roboczych, co skutkuje krótszymi czasami realizacji. Ponadto każdą warstwę systemu można pomalować mokro na mokro po krótkim pośrednim czasie odparowania wynoszącym około 1 godz. w temperaturze pokojowej. Trójwarstwowy system malarski może następnie sieciować przez noc w temperaturze pokojowej. Jeśli konieczna jest jeszcze szybsza produkcja, farba może być również suszona w piecu. – Zawsze myślimy o praktyce malarskiej przy opracowywaniu produktu – wyjaśnia Weisse. – Tutaj znaczenie ma nie tylko całkowite malowanie, ale także naprawy miejscowe. Właśnie dlatego nasz podkład daje się szlifować tak, by nie było widać różnicy w malowanej pierwotnie i naprawianej powierzchni. Poza tym, system powłok szybko sieciuje, przy zachowaniu krótkich czasów oczekiwania i wymuszonego suszenia, co znacznie oszczędza czas i energię, gdy wymagane są poprawki.
Komentarze (0)