Zdj. 1. Dyspersje polimerowe.
Dzisiejsze antykorozyjne farby wodorozcieńczalne nie ustępują jakością rozpuszczalnikowym odpowiednikom
Zapewniają ochronę przed korozją, przenikaniem wilgoci i elektrolitów, tworzą powłokę nadającą wykończenie estetyczne – farby na metal. Z czego wynikają ich właściwości i różnice między różnymi farbami na rynku? W artykule przybliżymy z czego powstają nowej generacji wodorozcieńczalne farby na metal – z jakich surowców, a także od czego zależą ich właściwości.
Wiedza i surowce… kluczem
Wszystkie właściwości farb antykorozyjnych, jak i utworzonych przez nie powłok zależą od doboru odpowiednich surowców, których proporcje ilościowe dobiera się na podstawie prac badawczych w laboratorium i później w warunkach aplikacyjnych. Farby wodorozcieńczalne na metal wytwarza się z zupełnie innych surowców niż te, których używa się do produkcji farb rozpuszczalnikowych.
Często mówi się, że wodorozcieńczalne farby na metal nie dorównują swoim rozpuszczalnikowym poprzednikom. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od wiedzy i właściwie dobranych surowców oraz ich proporcji. Farby rozpuszczalnikowe mają za sobą co najmniej kilkadziesiąt lat historii zaawansowanych badań, zaś antykorozyjne farby wodorozcieńczalne to zagadnienie stosunkowo świeże. Wielu producentów nie posiadając odpowiedniego zaplecza badawczego oraz zasobów w postaci specjalistów – technologów potrafiących formułować receptury wodnych farb na metal, wypuszczało swoje produkty na rynek z różnym skutkiem. Dzisiaj wiedza zdobywana w laboratoriach badawczych na świecie, włączając w to laboratorium R&D Spektrochemu, pozwala na syntezę specjalistycznych spoiw oraz środków pomocniczych oraz formułowanie z nich receptur doskonałych jakościowo farb antykorozyjnych wodorozcieńczalnych, nawet do eksploatacji w kategorii C5-I oraz C5-M.
Dyspersja polimerowa
Najważniejsze właściwości ochronne zapewnia spoiwo. W wodorozcieńczalnych dyspersyjnych farbach na metal jest to dyspersja polimerowa (zdj. 1), a więc wodna zawiesina odpowiednio przygotowanego polimeru (np. kopolimeru akrylowego) cechującego się wieloma cechami, które zapewniają właściwości fizykomechaniczne powłoki, pod warunkiem optymalnego doboru pozostałych składników.
Jak widać na zdjęciu nr 1, dyspersje polimerowe mają różną barwę. Wynika ona ze składu oraz sposobu prowadzenia syntezy. Najważniejszą różnicą między dyspersjami, która wpływa na jakość otrzymanych powłok, jest rozkład wielkości cząstek. Ich wielkość oraz charakter jonowy kreują surfaktanty użyte podczas polimeryzacji i w zależności od ich rodzaju (anionowe, niejonowe, mieszane) uzyskuje się różne wielkości cząstek, ale i wpływ na właściwości ochronne.
Komentarze (0)