• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(123)/2020

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Chemiczne usuwanie graffiti z plexiglasu preparatem AGS 560.

    Chemiczne usuwanie graffiti z plexiglasu preparatem AGS 560.

    Preparaty służące do chemicznego usuwania graffiti z różnych powierzchni

    Warto przybliżyć temat związany z powłokami antygraffiti oraz preparatami służącymi do chemicznego usuwania graffiti z różnych powierzchni niezabezpieczonych przed wandalami. Idea, jaka przyświeca powłokom antygraffiti, to prewencja, czyli zapobieganie skutkom wandalizmu, zanim pojawi się ono, na elewacji, ekranie akustycznym, pociągu itp. Powłoki antygraffiti miały tylko zniechęcać grafficiarzy do malowania, jednak dzięki zastosowanym filtrom UV, właściwościom hydrofobowym, izolacji od czynników atmosferycznych, stały się swoistym elementem konserwacji, przedłużając żywotność pokrytych nimi materiałów.

    Rozróżniamy kilka typów powłok antygraffiti. Z tą różnicą, że obecnie, w porównaniu do lat  90. XX wieku, kiedy zaczynaliśmy budować rynek antygraffiti w Polsce, większość produktów jest bardziej zaawansowana technologicznie, a stałe miejsce w asortymencie zdobyły następujące rodzaje powłok: 
        Tracone, zwane także ofiarnymi, są zmywane razem z obrazem graffiti, a następnie odnawiane w miejscu czyszczenia.
    zalety: są bardzo ekologiczne (w procesie czyszczenia w większości przypadków  bierze udział jedynie gorąca woda pod ciśnieniem), ekonomiczne i w 100% skuteczne rozwiązanie, łatwe w stosowaniu, poza przeźroczystymi materiałami (ograniczona przejrzystość) nadają się na każdą powierzchnię
    wady: konieczność odnowienia powłoki w miejscu czyszczenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
        Trwałe, zwane również permanentnymi, nie zostają zmyte w procesie usuwania graffiti.
    zalety: nie ma potrzeby odnawiania powłoki po usunięciu graffiti, do usunięcia 100% graffiti wystarczy zimna lub ciepła woda pod ciśnieniem, a w niektórych przypadkach nawet szczoteczka z miękkim włosiem, niektóre powłoki wymagają też użycia delikatnego preparatu chemicznego do usunięcia z nich napisów, często spełniają także funkcję „antyplakat”
    wady: kłopotliwe usuwanie takiej powłoki, np. na wypadek zmiany wyglądu elewacji, niekiedy wymagają dbania o estetykę – niektóre z nich łatwiej absorbują kurz z otoczenia.

        Półtrwałe – krótkotrwałe rozwiązanie, usuwanie graffiti można wykonać na nich od jednego do kilku razy. Ze względu na nieprzewidywalność tego rozwiązania i brak zainteresowania na rynku, tematu nie będziemy rozwijać.

    Powyższe rodzaje dzielą się jeszcze na warianty:

    • dyfuzyjne i niedyfuzyjne
    • nadające się do powierzchni gładkich
    • nadające się do powierzchni porowatych
    • matowe, półmatowe i błyszczące.

    Zależnie od systemu istnieją jeszcze inne podziały, np. ze względu na zastosowanie na farbie silikonowej, tynku cienkowarstwowym, kamieniach naturalnych, powłokach lakierniczych, blachach, tworzywach sztucznych, szkle akrylowym, poliwęglanie, pleksi itp. 
    Nie sposób pominąć także powłok sprzedawanych za pomocą słowa „klucza” – nano w nazwie. Z mojej wiedzy i osób, które zajmują się badaniami naukowymi w tej kwestii, wynika, że prawdziwa nanopowłoka jeszcze nie powstała. Owszem, niektóre z nich są produkowane w oparciu o nanotechnologie, ale same w sobie nie są nanotechnologiczne. Jeżeli już damy się złapać w pułapkę marketingową, zażądajmy potwierdzenia w postaci badań i niezależnego certyfikatu potwierdzającego taki stan rzeczy.

    Bardzo ważna w doborze odpowiedniej powłoki jest wiedza inwestora i użytkownika, ponieważ źle dobrana nie będzie spełniała swojej funkcji, a co więcej może zaszkodzić podłożu, które powinna chronić. Dlatego polecam dokładne analizowanie instrukcji technicznych i sprawdzenie przeznaczenia konkretnego produktu na konkretne materiały. Zebranie dokładnych informacji oraz dokonanie zakupu w firmie z doświadczeniem, oferującej pomoc techniczną lub szkolenia, zaowocuje długim, skutecznym użytkowaniem.
    Polecam wybierać powłoki, które mają właściwości konserwacyjne, renowacyjne oraz dodatkowe funkcje, jak na przykład „antyplakat”, dzięki temu oszczędzamy pieniądze, otrzymując wartość dodaną do produktu.
    W pierwszej kolejności chronione są drogie materiały wykończeniowe (ochrona ze względu na wartość) i miejsca szczególnie narażone na powstawanie graffiti (ochrona ze względu na walory estetyczne, a w momencie pojawienia się „enklawy” zaniedbania również na straty materialne, np. spadek obrotów w obiektach handlowych, spadek wartości nieruchomości itp.). 
    Na dziś można powiedzieć, że najwięcej zastosowań ochrony przed graffiti znajdziemy na nowych obiektach inżynieryjnych, kubaturowych i użyteczności publicznej, pojazdach transportu publicznego, urządzeniach, jak np. parkomaty, ławki, słupy oświetleniowe, pomniki, fontanny, place zabaw, popularnie zwane „meblami miejskimi”, które w fazie projektowania zostały wyposażone w powłoki antygraffiti lub antygraffiti/antyplakat. W drugiej kolejności produkty te są popularne w miejscach, gdzie walczy się z graffiti w celu łatwego, szybkiego usuwania napisów, np. przez firmy serwisujące miasto/dzielnicę pod kątem usuwania graffiti. Dzięki zaplanowanym działaniom polegającym na comiesięcznym monitoringu miejsc, w których ono powstaje, i systematycznemu usuwaniu w bardzo skuteczny sposób eliminuje się jego powstawanie. Umieszczanie powłok antygraffiti we wszystkich projektach i kosztorysach nowych inwestycji narażonych na tego typu wandalizm powoduje niezauważalny wzrost kosztów w porównaniu do całej inwestycji i 100-procentową skuteczność w zwalczaniu graffiti bez szkody dla wizerunku miejsca oraz wartościowych materiałów i powierzchni.
    Usunięcie graffiti ze specjalnej powłoki ochronnej nie stanowi problemu, ale co zrobić, jeżeli inwestor nie przewidział takiego aktu wandalizmu i nie zabezpieczył inwestycji specjalną powłoką? Jest interwencyjne rozwiązanie, które jednak nie zawsze daje 100% gwarancji usunięcia graffiti, jak to ma miejsce na ww. powłokach. Dzieje się tak dlatego, że przeprowadzamy operację czyszczenia na surowym materiale, a nie na „filmie ochronnym” stworzonym przez powłokę antygraffiti. W związku z tym ogranicza nas bardzo wytrzymałość czyszczonego materiału, jego chłonność, odporność na działanie barwników farb w sprayu, substancji chemicznych używanych do zmywania, często też gorącej wody pod ciśnieniem używanej najczęściej do czyszczenia z powierzchni chłonnych i porowatych. Specjalne preparaty chemiczne są stworzone w sposób zapewniający ich doskonałą skuteczność i bezpieczeństwo dla podłoży, lecz ze względu na częsty brak możliwości usunięcia graffiti w 100% (często pozostają ślady, tzw. cienie) jest to metoda mniej skuteczna od wymienionej na początku artykułu. Jednak bez niej nie udałoby się oczyścić wielu miejsc o wielkiej wartości materialnej i historycznej, jak np. Colosseum, Pałac Królewski w Sztokholmie, Zamek Królewski w Malborku, Katedra Notre Dame w Paryżu i wiele innych. Metoda chemicznego usuwania jest wstępem do przeciwdziałania graffiti i zwykle po czyszczeniu tą metodą pojawia się decyzja o zabezpieczeniu powierzchni powłoką antygraffiti.
    Na koniec chciałbym podziękować Państwu za czas poświęcony na zapoznanie się z artykułem. Na podstawie moich zawodowych doświadczeń zdobytych od 1998 roku, zapewniam, że stosowanie takich powłok i systemów antygraffiti ma sens, ponieważ  skutecznie ogranicza powstawanie „rysunków”. Warunkiem jest zastosowanie dobrego i sprawdzonego systemu antygraffiti, a także zaplanowanej obsługi serwisowej na wypadek powstania graffiti.   

    Jacek Jakubiec 
    Dyrektor handlowy Masters Service

    GALERIA ZDJĘĆ

    Nakładanie trwałej powłoki antygraffiti AGS 3550.
    Chemiczne usuwanie graffiti z malowanego proszkowo ekranu akustycznego preparatami AGS 221 żel i AGS 5 SR płyn.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...